Gombás diós metélt ruccolával

2011 január 31. | Szerző:

Az Oké Italia egy remek hely, a chilis, sonkás széles metéltjüket igazán remekül készítik.A mai recepthez az inspirációt ez az ízemlék adta. Nagyon praktikus finom kaja, a tésztás receptek végtelen sorából való, amit kicsit átformáltam a hangulatomhoz mérten.Szeretem, ha egy ételben a különböző ízek csípős, édes, borsos ízek jó arányban keveredve egységet alkotnak, az állagot tekintve is van egy puha, egy roppanós, friss keveredés.
A tésztát előírás szerint megfőzzük, amíg felforr a víz a ragu is elkészül. 
Vajat olíva olajjal megolvasztottam, a gombát leszűrtem, mert most üvegeset használtam (Spar saját márkás, igazán rendben volt) a zsíradékon lepirítottam, egy marék durvára darabolt diót hozzáadtam.Amikor megpirult főző tejszínben feloldottam ételkeményítőt 1 mokkás kanálnyit, ráöntöttem sóztam, borsoztam, chilit adtam hozzá, jó bőven és kiforraltam.
Közben a tészta megfőtt a ragura szedtem, még adtam hozzá a főzőléből  összekevertem, és tálalható. Nagyon fakó volt, de nem volt otthon petrezselyem, ezért ruccolát durvára vágva rászórtam, ezzel egy nagyon klassz friss hatást értem el, az ötlet olyannyira megtetszett, hogy nemcsak a tetejére, hanem a saját adagunkba jó sokat tettünk:DD Nem azt mondom, hogy látványos ezért nem is fotóztam le, de az íze hibátlan.
A maradékot egy hőálló tálba tettem, másnap tejszines tojással leöntöttem, sajt a tetejére, sütőben 15-20 percig sütni, amíg a sajt megolvad.

Hozzávalók.

1 kis üveg gomba
1 marék dió
2 dl főző tejszín most 10 %-os, ezért tettem bele
1 mokkáskanálnyi keményítőt
1/2 csomag tészta
ruccola ízlés szerint
só, bors, chili szintén ízlés szerint

Címkék:

Barackos muffin

2011 január 30. | Szerző:

Akkor derül ki, hogy egy háztartásban mennyi szakácskönyv van, ha koncentráltan egy helyre rakjuk őket – így járt anyósom is, aki áttelepítette apósom “zs” kategóriás filmekből álló dvd gyűjteményét (értsd: száműzte a pincébe), és a polcra csinosan elrendezte a szakácskönyveit. Egész jó kis gyűjtemény, lehet belőlük mazsolázni, bár van olyan, amiből egyértelműen létszik, hogy ajándékba kapta, és sosem nyitotta ki – biztos tudjátok, most is vannak ilyen csili-vili, semmire sem jó szakácskönyvek, amiket piacra dobnak karácsony környékén olyan fiú gyermekeknek vagy az apjuknak, akiknek lövésük sincs a főzésről, de látják, hogy szép képek vannak benne, anya úgyis szeret főzni (ja…), és pont belefér a keretbe. Ilyenkor anya kényszeredetten mosolyog, átöleli csemetéjét, és átkozza magát vagy anyósát, hogy a fiú sarjat kiskorában nem engedte közelebb a tűzhelyhez…. Ezt kiküszöbölendő kezelésbe vettem már kisbabakorától kezdve Kornélt, így mára hálistennek már 21 hónaposan több félét tud főzni, mint az apja 🙂 

Ez az egész csak azért jutott az eszembe, mert a polcon találtam egy kívülről eléggé béna (rózsaszín…) muffinos szakácskönyvet. Önszántamból biztos nem nyitottam volna ki, de anyósom jelezte, hogy ha az itt még terhes Timi, azura Tamás (neki köszönhetjük a logónkat), és a fiúk Kristóf (majdnem olyan szép, mint Kornél volt ekkorának, és dögösen néz ki egy 10 hetesen a tornacipő :)) vizitbe érkeznek, mindenképpen süssünk valamit. A muffin jó választás lehet ilyenkor, mert ripsz-ropsz készen van, és nagyon lyukra futni nem lehet vele. Felütöttem a béna szakácskönyvet, és megint bebizonyosodott, hogy semmilyen körülmények között nem jó az előítélet, mert a könyv okos, jók és sokfélék a receptek, és a muffin sütéshez kapcsolódó alapvetések is benne vannak, pl. 

  • nem szabad túlkeverni a tésztát, 
  • 180 fokos (légkeverésesnél 160 fokos) előmelegített sütőben kell mindig sütni, 
  • mindig pihentessük 5-10 percet a formából kivétel előtt, és hogy
  • ne hagyjuk állni a kikevert tésztát, hanem azonnal töltsük a kapszlikba, és zutty a sütőbe, mert kiszárad a tészta stb.
Találtam olyan recepteket, amiket biztos megsütök még a jövő héten (sós is lesz), de most egy egyszerű, barackosat választottunk, mert felleltem anyósom spájzában pár üveg nektarin befőttet, amit kár lett volna veszni hagyni.

Hozzávalók 12 db-hoz
nektarin befőtt kb. 2 db-nak megfelelő apró kockára vágva
20 dkg liszt
1 cs sütőpor
2 tojás
1 dl olaj
10 dkg cukor (lehet barna is)
2 tk citromlé
2dl joghurt
2 ek baracklekvár
fél zacsi mandulaforgács
vaj

Kivajazzuk a formákat – ha van, nem kell vaj, elég a kapszli. A hozzávalókat egy tálba öntjük, és nagy mozdulatokkal gyorsan tessék-lássék összekeverjük – a mandulának a fele a tésztába megy, a másik fele a muffinok tetejére dísznek. A formába kanalazzuk a tésztát (érdemes egyenként haladni, és mindig 1 nagy kanállal tenni csak a mélyedésekbe, mert így nagyjából egyforma mennyiségek kerülnek bele, és egyformák lesznek a muffinok. A tetejüket szórjuk meg a maradék mandulával. Süssük előmelegített sütőben 15-20 percig (a sütő teljesítményétől függ), hagyjuk pihenni a formában. Meg lehet kenni egy kis folyékony langyos baracklekvárral, de e nélkül is nagyon finom. Gyorsan fogy, mivel szaftos a befőttől, még másnap is nagyon finom (ha marad….). 

A másik féle süti a múltkori kuglóf minibb változata volt, amiből kimaradt ugyan a reszelt citromhéj, de így is mindkettőnek sikere volt.

Címkék:

Knédli nagymamám szerint (édes gőzgombóc)

2011 január 29. | Szerző:

Hát ennek a története nem valami szívderítő – mármint nekem akkor felfoghatatlan volt -, de a végeredmény a mai napig mindent kárpótol. Úgy volt, hogy már kiskamasz voltam, és időszakosan apa anyukájánál (és akkor még apukájánál is) állomásoztam egy-két napra – elslattyogtunk a Bosnyákra, vagy a Sugárba a papával, lötyögtünk, sakkozni tanított stb.- elvoltunk. Aztán egyik nap nagybátyám bejelentkezett hozzánk vendégségbe – mind a mai napig rajongva szeretem őt, annak ellenére, hogy már vagy 15 éve nem láttam. Repkedtem, mert engem “Kisattinak” is hívtak akkoriban, annyira hasonlítottam rá – amikor csak találkoztunk, bohóckodtunk, dumáltunk, odavoltam érte, na.  És akkor nagyanyám kijelentette, hogy Atti kedvencét, knédlit csinál. Mit….?! Sosem csinált előtte ilyet (mármint mint kiderült, nekünk….). De aztán amikor elkészült, onnantól mi mindig csak azt akartuk enni. De akkor nem lehetett, mert nagy kegyesen nagyanyám akkor csak egy darabot engedélyezett belőle, amihez én, a kedvenc unoka nem voltam szokva. Mint kiderült akkor számomra, a nagybátyám még akkor is sokkal fontosabb volt neki nálam-nálunk (hálistennek nálunk az unokák mindent visznek….). A mai napig bennem van az értetlenség, és a szomorúság – buta kis történet, és nem az ételről szól elsősorban…. 
Aztán nagyanyám megosztotta a receptet anyukámmal, aki ugyanolyan knédliket tudott gyártani, mint a nagyi, de aztán egy idő után valahogy nem sikerült többet úgy anyának, és felhagyott a knédli főzéssel, időközben a nagyanyám is meghalt, és nem volt kitől többet elkérni a receptet. De tavaly az egyik Paprika magazinban felleltem a receptet, és annyira fellelkesültem, hogy még aznap megcsináltuk anyósommal – az íze és az állaga pont olyan lett, mint a nagyié, pedig mi gőzöltük, nagyi meg anya – erre tisztán emlékszem – forró vízben kifőzte.  Ja, nem is mondtam, hogy nagyi Komárnoból volt valósi (ezen mindig összekülönbözünk apósommal, mert szerinte az Komárom, de nagyanyám mindig Komárnonak mondta, így ez nekem a mai napig Komárno maradt. És amikor életemben először ettem a csehek knédlijéből, teljesen kiakadtam, mert az valami, de nekem nem knédli….. Aztán most, hogy itt ragadtunk Nyíregyen, anyósom belement, hogy megint csináljunk knédlit, és osztatlan elismerést aratott megint itt is (a déditől is). Jó volt látni, hogy a gyerekem is kétpofára ette 🙂
Hozzávalók 6 darabhoz
1,5dl langyos tej
1 ek cukor
1,5 dkg friss élesztő
50 dkg liszt
2 tojás
5 dkg vaj
1 csipet só
lekvár
libazsír
porcukros darált dió
A cukros tejben felfuttatjuk az élesztőt (azaz megvárjuk, míg buborékok lesznek benne). Közben összemorzsoljuk a vajat a liszttel és a sóval, beleütjük a két tojást és a felfuttatott élesztőt, majd addig dolgozzuk össze a tésztát, amíg a tészta el nem válik a tál oldalától (kb. 8-10 perc – anyósom szerint: amíg cuppogni kezd a tészta). Csinos bucit formázunk a tésztából, a tál aljára, és a tészta tetejére is teszünk egy kis lisztet, lefedjük tiszta konyharuhával, és kb. 2 órára meleg helyen kelni hagyjuk.
Ahogy megkelt, kicsit lisztes deszkán átgyúrjuk, késsel 6 egyenlő darabra vágjuk a tésztát, lepényeket csinálunk belőlük, a közepére teszünk 1-1 ek lekvárt (mi áfonyát tettünk bele, de eredetileg sárgabarack lekvár járt bele), bucit csinálunk belőle, és gőz fölött 30 perc alatt megfőzzük a gombócokat. Háromnál többet ne tegyünk a rácsra, mert gőzölés közben még növekszenek a gombócok. Félidőben fordítsuk meg. Amint a képen is látszik, mi serpenyőben forrósítottunk vizet, és zsírkifröccsenés elleni rácson gőzöltük készre a gombócokat (etaponként pótolni kell a vizet). A kész gombócokat libazsíron ippek hogy pirosra lepirítottuk, és megszórtuk a dióval. Jó kis vacsora, vagy levessel tuti ebéd. Igazán frissen finom, másnapra az állaga összeszottyan (ami persze az ízét nem befolyásolja). 
Címkék:

Palacsinta újrahasznosítva

2011 január 27. | Szerző:


Az a nem várt helyzet állt elő, hogy megmaradt 7 db palacsinta. Topogtunk, mint tyúk a jégen, hogy mi legyen: megenni már nem akartuk, mert tele voltunk, kidobni meg csak nem fogunk ennyi friss palacsintát?! Ja, és a fiúk sincsenek itthon, hogy megegyék reggelire… Aztán anyósomtól jött az ötlet: töltsük be, tegyünk rá valami létyót, és süssük csőben. Nosza, tett követte az ötletet, és nagyon finom vacsorát kaptunk, ami kb. 30 perc alatt elkészül. Azon vacilláltunk, hogy ennél az ételnél a variációk száma végtelen, mert paradicsomos létyóval, de sütőtökkel is csak finom végeredményt kaphatunk.
Hozzávalók:
7db palacsinta


töltelék
1 ü gomba
1 fej lilahagyma
3 gerezd foghagyma
petrezselyemzöld


létyó:
3dl főzőtejszín
1dl tej
1 ek mustár
1 kk vegeta
petrezselyemzöld


só, bors ízlés szerint
vaj a tál kikenéséhez
reszelt sajt a tetejére

Olajon feldobjuk a hagymást, pároljuk, rátesszük a gombát, sózzuk, borsozzuk, rádobjuk a petrezselymet, és összepirítjuk. Nem kell túlpárolni, finom, ha egy kicsit ress marad a hagyma a töltelékben. A létyóhoz valókat fakanállal összekeverjük. A palacsintákat megtöltjük a töltelékkel, háromba vágjuk, és a kivajazott tálba állítjuk őket. Ahogy az összes kész van, nyakon öntjük a lével, rá a sajt, és előmelegített 180 fokos sütőben kb. 15-20 perc alatt összesütjük. Könnyű ebéd vagy vacsora, jó kis könnyű fehér borral kínáljuk.

Címkék:

Gyorsan valami édeset! Kuglóf – Frissítve!

2011 január 26. | Szerző:

Annámmal időtlen idők óta készültünk egy kakaós, kuglófos reggelire, aminek úgy tűnik most jött el az ideje, ugyanis Marianntól kaptam egy sütis tálat, amire régóta vágytam, de ezt a vágyamat az idő elsodorta, de amikor megláttam, nagyon megörültem neki, hogy végre, éppen ilyet szerettem volna. A kuglóf nagyon egyszerű, szinte semmi nem kell hozzá, én ezt olyan komolyan vettem, hogy a joghurtot kifelejtettem belőle, de nem történt semmi, talán kicsit jobban morzsolódott, Kornélnak ízlett, így átment a rostán:D

Hozzávalók:
40 dkg liszt

25 dkg cukor
1  csomag sütőpor

3  db tojás
2  joghurt
aszalt meggy ízlés szerint, ez most kb. fél csomag volt.
A hozzávalókat összekeverjük 200 fokos sütőben 45-50 perc alatt megsül, tűpróba, elkészült.
A keverésnél én mindent bele alapon dolgoztam, de ha valaki a folyékony dolgokat keveri össze először, majd úgy adja hozzá a szárazakat az sem lehet rossz megoldás, a recept a mindent bele megoldásról szólt.

Ui. ma megcsináltuk mi is, csak mini kuglóf formában, joghurt helyett tejföllel és meggy helyett mazsolával és asztalt szilvával – naggyon finom lett, bár felpúposodtak, mint a fene 🙂 púpos kuglófnak hívjuk innentől 🙂 A.

Címkék:

Díjat kaptunk!

2011 január 26. | Szerző:

Tegnap fantasztikus jó napunk volt. 3-szoros díjazottak lettünk, 3 blogger társunk gondolta úgy, hogy szereti az oldalunkat. Igazán jól esett, hogy gondoltak ránk! Kik voltak ők? Rozmaringesibolya.blogspot.com, aki csoda kacsapecsenyét tud, elképesztően ügyes, citromhab.blogspot.com, aki olyan habrácsot rittyent a sütijére, hogy hűha, és nemvagyokenmesterszakacs.blogspot.com a tojáskrémes dagadója megér egy misét:D

Útmutató:

– Írj egy bejegyzést, amelyben közzé teszed a Liebster-Blog képet, és másold be ezt az útmutatót.

– Linkeld be annak a személynek a blogját, akitől a díjat kaptad, és hagyj nála egy hozzászólást, hogy elfogadod a díjat, és add meg a bejegyzésed elérhetőségét.

– Ezután gondolkodj el, melyik az a 3-5 blog, amelyiknek tovább szeretnéd adni a díjat, linkeld be őket a bejegyzésedbe, és értesítsd őket egy hozzászólásban a jelölésről.

– Tehetséges kezdő blogolókat részesíts előnyben, ne olyanokat jelölj, akiknek több 100 követője van.
 
 
 Elismerésünk képpen, nagy szeretettel:
 
izlesszindroma.blogspot.com : joghurtos török pogácsája sütőtökkel zsályával hmmmmmmm…szupper
 
secretsoftheangels.blogspot.com: a legújabb túró rudi ötlete, fotója nagyon tetszik.
 
mézesélet.blogspot.com: sajtos stanglija figyelemre méltó.

Címkék:

Csirkecombok olaszos fűszerezéssel (könyves kedd)

2011 január 25. | Szerző:

Anna kapott az apukájától egy könyvet, amiben könnyen elkészíthető, könnyen emészthető ételek vannak főztünk már belőle pl. itt, akkor is jól sikerült, és most sem vallottunk szégyent. Egy rohanós szombati ebéd kerekedett a receptből, amit némi rosé pezsgővel fejeltünk meg :).  
Hozzávalók 4 főre:
8db csirkecomb
70dkg előfőzött, felkarikázott krumpli
1 dob paradicsompüré (Lidl)
2dl paradicsomszósz
8 szem koktélparadicsom
só, bors, olaj, oregánó, kakukkfű, vaj, sajt

A csirkecombokat kifiléztük a bőrt eltávolítottuk. A krumplit héjában megfőztük, mint a rakott krumplihoz szoktuk, kihűtöttük és felkarikáztuk – a jénait ezzel béleltük ki. A csirkét fűszereztük, só bors, oregánó, kakukkfű, sűrített paradicsom jobb fajta, ami gyakorlatilag darált darabos paradicsom, de végülis bármilyen jó.


A combokat bekentük ezzel a keverékkel, rátettük a főtt krumplira, a maradék paradicsomot ráöntöttük, a tetejére, még friss paradicsomot dobtunk.200 fokon 45-50 perc alatt elkészült. A végén még parmezánt reszeltünk rá. Ha legközelebb ilyet főzünk annyiban módosítjuk a receptet, hogy a paradicsomba keverjük a fűszereket, és úgy tesszük a húsra, + még fokhagymát is teszünk bele. Most a recept szerint mentünk, de érdemes kiegészíteni saját forrásból:D
Címkék:

Gersli rizottó karfiol steakkel

2011 január 24. | Szerző:

A rizottót Jamie Oliver kedveltette meg velem, igazán jó műfaj a gasztronómiában:) Mostanában a diéta okán keményítő napokon szabad a gazda zöldségekből, gabonákból, így találtam rá a gerslire,  más néven árpa gyöngyre, amit ugyanúgy használhatunk, mint a rizst. Fejben már néhányszor lefőztem, de most tettekre váltottam a gondolatokat. Ezt a köretet, tehát a gersli rizottót sültek mellé szokták ajánlani, de most a hús nem keményítő alapon kiesett a rostán, és úgy döntöttem zöldségeket fogok grillezni, így a karfiol került a hús helyére, viszont fűszerezésben a sültekre jellemző, hagyma, só, bors, chili megoldást használtam.

Hozzávalók:
25 dkg árpagyöngy
1 közepes fej hagyma( nálam lila)
1 szál póré most a zöld rész
4 gerezd fokhagyma
1 liter alaplé, most( zöldség kockából, így 2 db)
kevés vaj, 
olíva olaj
1 dl fehérbor


A köret
karfiol
répa
lila hagyma
fokhagyma
paradicsom

A gerslit megmossuk, a hagymát nagyon apró kockára vágjuk. Vaj, olíva olaj keverékén, szépen lassan türelmesen megpároljuk, kb. 4-5 perc. Ráöntjük a gerslit jó alaposan átforgatjuk, amikor a zsiradéktól szép fényes, felöntjük borral, elpárologtatjuk.Közben a leves kockát forró vízben feloldjuk, melegen tartjuk, és felöntjük vele a gerslit. Talán annyival könnyebb, mint a rizses rizottó, hogy akár az egész lével felönthetjük, és néha megkavarjuk, én kanalanként adtam hozzá a levet megkavartam, hagytam párolódni, megint egy kanál és így tovább.Amikor már kész egy konyharuhát tettem a tálra, rá a fedő, amíg a zöldségeket befejeztem.
A körethez a karfiolt előfőztem, kihűtöttem. Egy egész szeletet vágtam belőle, a darabokat külön tettem.
A répát, hagymát nagyobb darabokra vártam, a lila hagymát szintén, először a répát a hagymával megsütöttem. Majd a karfiollal fejeztem be a megmaradt olíva olajon, dobtam mellé hagymát, fokhagymát bors, chili meggrilleztem.
íme a keményítőben gazdag, kalóriában szegényes pompás ebéd.
Nagyon jó ízek kerekedtek, egy marha sültre, vagy liba combra nem cseréltem volna. Más zöldségekkel is ki fogom próbálni.
Címkék:

Vince napja

2011 január 22. | Szerző:

Mai időjárási regula: “Hogyha szépen fénylik Vince, megtelik borral a pince!”.

Címkék:

Tonhal pogácsa/ropogós

2011 január 20. | Szerző:

Ebben a ködös, nyálkás időben egyszerűen nincs kedvem főzni…. Fáj a fejem, nyamvadtnak érzem magam, anyósom itt léte is csak egy kicsit vidít fel – szóval nem egyszerű. Ráadásul lett egy fittness megszállott uram, aki ilyeneket mond, hogy “nem vagyok éhes”, meg “jaj, már 5 óra elmúlt, nem eszem semmit mert olyan leszek mint egy disznó” – csak ülnék egy csöndes sarokban… De tegnap megráztam magam egy kicsit, nem érdekel, legfeljebb nem eszel szívem, de a gyerek nem  nőhet fel virslin bármennyire is szereti! 
A recepttel régóta szemezek, egyszerű és gyors.

Hozzávalók kb. 20 apró fasírthoz:
2 doboz sós vizes tonhal konzerv
1 doboz kukorica konzerv
1 ek mustár
fél citrom leve
2 ek petrezselyemzöld
1 kis fej főtt krumpli kockára vágva
3 akciós tojás
1 ek vaj
3 szelet szikkadt kenyér (mindegy milyen, nálunk teljes kiőrlésű szendvicskenyér volt épp)
só, bors, pritamin 

Villával jól áttöröm a tonhalat meg a krumplit, aztán egyszerűen hozzákeverem a többi hozzávalót – jól formázható masszát kell kapni. Kicsit állni hagyom a masszát, aztán kézzel kb. 5 cm átmérőjű ellapított pogácsákat tettem a felmelegített olajba, és közepes lángon pirosra sütöttem mindkét oldalukat. Mivel én krumplipürét adtam mellé köretnek, nem volt macera, hogy kellett bele egy kis szem főtt krumpli, de elhagyható, ha éppen zöldsalátával adnád. Más zöldségekkel is finom, akkor érdemes a fagyasztott zöldségeket pár másodpercre forró vízbe tenni, de semmiképp nem megfőzni!! Ja, és persze az egész megvan kb. 25 perc alatt. Mondanom sem kell, hogy amikor őfelsége hazafáradt – “nem tudtam bemenni, mert nem volt üres szekrény” – persze hogy megevett mindent… 😀 A pogácsából kihullt, megsült kukoricaszemek pedig isteniek….
Címkék:

Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!