Gesztenyés muffin karamell szósszal
2011 február 24. | Szerző: Dió Bisztró
Anya kitűnő háziasszony! A sok-sok év alatt jól bevált receptekkel, kifinomult technikával, kiváló ízléssel megáldva. Amióta tudatosabban foglalkozom a konyhával apával ők is csatlakoztak kis játékomhoz és ötleteik vannak, és kéréseik, és nem utolsó sorban rám hagyják a dolgokat:)) De mindig van valami ötletük, találtam neked sót, vettem neked fűszert, kaptam jó ezt vagy azt.Szóval nyugdíjas napjaikat színesítem a hóbortjaimmal:))Anya remekül süt, messze földön híres az óriás habkönnyű krémmel töltött képviselő fánkjáról, mostanában azonban nem átallott csatlakozni a muffin őrületemhez, amit ezzel a recepttel toldott meg.Mondom jó az ízlése, és a muffinja sem utolsó ezzel kis karamell szósszal egyenesen csúcs:DD
elkészítés:
a gesztenye masszát felolvasztjuk 12 daradbra vágjuk gombócot formázunk belőle
Vaddisznó karaj aszalt szilvával burgonyafánkkal
2011 február 22. | Szerző: Dió Bisztró
Ezalatt a mártást is elkészítettük, amihez házi füstölésű szalonnát apró kockára vágtunk, kisütöttük a zsírját 10-12 szem aszalt szilvát adtunk hozzá, ha van ribizli akkor egy nagy marékkal, nekem most nem volt aszalt meggyet adtam hozzá úgy érzésre, 2 dl száraz vörösbort és 3-4 ek szilva lekvárt szépen beforraltam, elkészült.

Cornelius torta
2011 február 20. | Szerző: Dió Bisztró
Minden igazán a múltkori dobos tortával kezdődött, amikor előkotortuk azt a jó kis béna szakácskönyvet, és teszteltük a cukor szirupos vajkrémet – úgy éreztük anyósommal, újabb határokat kell feszegetnünk, ha már ennyire szuper dobos tortát csináltunk, így kerestünk egy másik tortát a könyvben (mármint könyvecskében). Találtunk egy gyönyörű, menyasszonyi tortára hajazó tortát, aminek azonnal neki akartunk esni, de sajna a recept alapján valahogy nem állt össze a kép. De két dobos torta istennőnek ilyen akadály meg sem kottyan, így improvizáltunk, és a következő költemény született:
Én személy szerint sokat tanultam a mostani sütésből – mármint anyósom a fejembe verte a következőket:
1. fontos, hogy megnézzük, minden megvan e a recepthez, mert amennyiben a sütés közben derül ki, hogy nincs valami, amiről azt hittem, hogy van, nem biztos hogy könnyen helyettesíthető;
2. fontos a sorrend, azaz amennyiben nem akarunk egész nap a tortával foglalkozni, akkor ki kell találni előre a legoptimálisabb elkészítési sorrendet – kaptam anyósomtól, amikor prekoncepció nélkül, hűbelebalázs módjára estem volna neki a tortakészítésnek…;
3. a legegyszerűbbnek tűnő lépésből dologból lehet a legnehezebb, és megcsúszhat az egész ütemterv – nálunk ez a díszítés volt, azaz a marcipán golyócska a kész mű legtetején.
Akkor a sorrend:
A. fagyott cucc illetve aminél elúszhatunk (megelőzős nap)
1. esetünkben meggy (de lehet más piros gyümölcs is) kiengedése
2. marcipán dísz elkészítése és kifagyasztása
B.aztán azok, amiknek teljesen ki kell hűlni a felhasználáshoz, és gyorsan megvannak meg az előkészítéseket azaz
1. puding
2. kocsonya
3. cukorszirup
4. a meggy lecsöpögtetése, majd összetrutyizása, és még egyszeri lecsöpögtetése.
5. előmelegítjük a sütőt.
6. kivesszük a hűtőből a marcipánt
C. szintén hűlős, de kicsit pepecselősebb
esetünkben a 4 piskótalap megsütése
D. keverés, kavarás
E. összeállítás.
Hozzávalók és elkészítésük a fenti sorrendet figyelembe véve egy darab 22 cm átmérőjű tortához
0,5kg magozott meggy (lehet befőtt is, akkor értelemszerűen 🙂
0,5kg natúr tömbös marcipán
Kivágunk 5 darab, a tortaformába illő sütőpapírt. Optimálisan a kivágott kör legyen kb. 2 cm-es szélesebb, mint a forma, hogy gallérja legyen.
Puding
1 zacskó bourbon vaníliás puding por
0,5 liter tejjel és
4 ek cukorral elkészítve.
Anyósom felteszi a tejet, majd kicsi tejben külön kikeveri a port csomómentesre, hozzáadja, folyamatosan kavargatja, és a legvégén adja hozzá a cukrot, így csökkentve a leégés veszélyét.
Zselé
2 zacsi zselépor
cukor
0,5 l víz
Kiolajozunk egy 22 cmes kapcsos torta formát, és beleteszünk egy sütőpapírt. A zacsin olvasható módon elkészítjük a zselatint, és beleöntjük a formába. Ha van még egy zacsi meggyünk, és felolvasztottuk meg persze lecsepegtettük, akkor rakhatunk a zselatinba abból is – én eredetileg ezt akartam, de anyósom megvétózta. Szerintem finomabb lett volna tőle…. 🙂
Cukorszirup 2x venni az adagot
1dl víz
15dkg cukor
3cl citromlé
A vizet a cukorral összeforraljuk, és ahogy forr, azonnal lezárjuk.
Tészta
Előmelegítjük a sütőt 170 fokra.
8 tojás sárgája
12 kanál cukor
A sárgáját a cukorral habosra keverjük nagyobb tálban, mint amiben a fehérjét verjük majd.
8 tojás fehérje
1 csipet só
A fehérjét a sóval beton kemény habbá verjük.
8 ek liszt
A sárgájához kb. 2-2 ek mennyiségenként hozzákeverünk nagy mozdulatokkal fehérjét és lisztet. Aztán már csak fehérjét úgy, hogy ne törjük agyon a habot. Kiadagoljuk 4be a tésztát ügyesen, és a sütőben kb. 10-15 perc alatt megsütjük a lapokat. Az utolsók gyorsabban sülnek!
A krémek elkészítése, összeállítása:
VAJKRÉM 1:
15 dkg puha vaj
a kihűlt cukorszirup
A vajat habosra keverjük a cukorsziruppal. Az elején nyákos, de egyszer csak, ha jól keverted, gyönyörű, fényes krémmé válik.
VAJKRÉM 2:
PUDINGOS KRÉM:
A pudingot összekeverjük nagy mozdulatokkal vajkrém 1-el és a trutyizott meggyel.
A torta szintjei a következők (alulról felfelé):
1. piskóta
2. fél adag pudingos krém
3. piskóta
4. 1/3 adag vajkrém 2
5. zselé
6. 1/3 adag vajkrém 2
7. piskóta
8. fél adag pudingos krém
9. piskóta
és bevonva a maradék vajkrém 2-vel teljesen.
Amikor eddig eljutunk, kb. tartunk 2,5 óránál.
A marcipánt átgyúrjuk, hogy a kezünk melegétől felolvadjon, adtunk hozzá 2 kiskanál marcipán meggy levet, hogy márványos legyen a színe, majd gyúródeszkán porcukorral megpróbálunk kb. a torta átmérője és 2x a magassága átmérőjű kört nyújtani (segíthetünk a kezünkkel). Ahogy ez megvan, feltekerjük a nyújtófára, és ügyesen rátesszük a kész tortára. A kezünkkel rásimogatjuk úgy, hogy minél kevésbé legyen ráncos a marcipán az oldalán. A fölösleges marcipánt levágjuk. Mi csináltunk a leeső darabokból díszeket, ez mindenkinek ízlése szerint.
És akkor a gombócok: tök jól kitaláltam, hogy milyen szép lenne a lecsurgatott meggy lével megfesteni a marcipánt a maradék meggylével, de hiába adtam hozzá még porcukrot, lucskos lett a massza mint a fene, és a színe sem lett az igazi. De jó sok porcukorral megoldottuk a kérdést 🙂 Finom lett, és látványos. Másnap reggelre már nem maradt belőle. Megéri a pepecset :))
Ui. a zöld levelek igazán csak a látványt szolgálják, apósom mentabokrát dézsmáltam meg 🙂 de legközelebb majd csinálok zöld leveleket marcipánból ételfestékkel 🙂
Húsos rakott palacsinta
2011 február 18. | Szerző: Dió Bisztró
Zöldséges golyó Indiából
2011 február 17. | Szerző: Dió Bisztró

• kb. 30dkg konzerv kukorica
• kb. 30dkg fagyasztott zöldborsó kiengedve, (vagy friss előfőzve)
• 2 tk friss reszelt gyömbér
• 2- 3 gerezd fokhagyma reszelve
• 2 tk oregáno
• 1 tk őrölt indiai citromfű
• 1 tk cukor
• 2-3 csipet só
• 1 bögre liszt
• 2 bögre tört zabpehely
• két csili kimagozva, ízlés szerint, de szárított is jó
• olaj a sütéshez
A fagyasztott zöldségeket úgy oldottam meg, hogy vettem egy mexikói keveréket azt tettem bele, de kivettem belőle a zöldbabot, mert nagyobb méretű volt a többi zöldségnél, volt benne paprika is:D A citromfű kimaradt, mert nem volt otthon.
Elkészítés:
Összekeverjük a spenótpürét a répát, hagymát és a többi zöldséget.
Hozzáadjuk a fűszereket, összekeverjük.
Fánk technika tökéletességre törekedve
2011 február 16. | Szerző: Dió Bisztró
![]() |
A kész perecek |
Kelesztésnél a tésztát sütés előtt fél órán át pihentetjük konyharuhával letakarva!Ebben a fázisban is fontos, hogy ne legyen közel sütőhöz, fűtőtesthez, vagy ne legyen tűző napon és huzatra is figyeljünk, különben nem kel meg.
A recept itt megtalálható, most a munkafázisokból és persze a végeredményből egy kis ízelítő:
![]() |
Kisodorjuk a tésztát |
![]() |
A két végét összehorkoljuk |
![]() |
Sütésig hagyjuk kelni |
![]() |
Nem túl forró olajban kisütjuk |
Lazac otthon pácolva – A magyarok asztalából
2011 február 15. | Szerző: Dió Bisztró
Van egy könyv, a címe: A magyarok asztala. (a honlap nem egy sikeres PR termék sajna….). Eredetileg nagy csinnadratta közbne a Parlament Vadász termében volt kiállítva (ahogy én tudom, ma már nincs ott…), 70×100 cm nagy, a világ harmadik legnagyobb könyve, és az évezred első kódexe, és a magyarok étkezési kultúrájának részletes és míves történetét/törtélnemét olvashatjuk benne. Nem teljesen Benke Laci bácsi írta, mint sok helyen (pl. a könyv elején is) olvasható, viszont ő találta ki meg a Gribek Lajos, és ők szerkesztették. Szóval lehet kapni reprint kiadásban, és mivel a papa is benne van, nekünk is van egy belőle (meg a papa bírja anyósomat, és meglepte a szülinapjára anno). Göncz Árpád írt hozzá ajánlást, és tényleg nagyon szép és impresszív könyv.

Amiért most megemlítettem ezt a könyvet, az egy szuper jó, és nagyon egyszerű lazac pác. Anyósom szívesen forgatja a könyvet, mert a legegyszerűbb receptektől kezdve a rafináltabbakig elég széles benne a paletta; így akadt erre a pácra is, ami egy fiatal szakács, Fekete Antonió receptje.
Hozzávalók:
40dkg lazacderék egyben
10 dkg tengeri só
10 dkg kristálycukor
fél csokor friss kapor
olivaolaj
és slussz…..
A halról eltávolítjuk a bőrt, és ha van benne, a szálkákat is. Egy edényben összekeverjük a sót és a cukrot és a finomra vágott kaprot és megszórjuk vele a lazacot (konkrétan én beletemettem-száraz pác). Letakarva min. 12, max. 24 órát hagyjuk a hűtőben pácolódni. A hűtőből kivéve langyos vízzel leöblítjük a halat, és szárazra töröljük. Egy ecsettel bekenjük vékonyan olivaolajjal a hal külsejét, és megszórjuk megint friss kaporral. Hűtőben tároljuk, tálalás előtt éles késsel lehet vékony szeletekre vágva tálaljuk. Mi vajas pirítóssal szeretjük, de salátában is kitűnő. És sokkal olcsóbb, mintha boltban vennéd….
Húsos pite
2011 február 14. | Szerző: Dió Bisztró
Nagyon egyszerű elkészíteni, laktató, főételként abszolút megállja a helyét. Salátával, savanyú uborkával igazán finom. Anya mindig az mondja:”… apád ezt nem fogja megenni, ő ragaszkodik a hagyományos dolgokhoz, de azért próbáld meg hátha”. Apa nagyon hálás közönség, soha nem mondja, hogy nem jó, mindig körül írja:D. Ebben az esetben nem volt gond, mert kért még egy szeletet, azt gondolom, volt benne valami hagyományos és mégis új íz.
tészta alap:
18 dkg finomliszt
15 dkg Rama sütőmargarin
fél mokkáskanál só
2 evőkanál jéghideg víz
töltelék
1 kisebb vöröshagyma fele
1 közepes sárgarépa
3 evőkanál olaj
40 dkg darált hús, ami éppen van
só, őrölt fekete bors
1 kiskanál frissen reszelt gyömbér (esetleg 1 mokkáskanál gyömbérpor)
2 dl főzőtejszín
2 tojás
2 evőkanál sűrített paradicsom
8-10 vékony szelet húsos füstölt szalonna (szeletelt bacon)
1-2 ágacska friss kakukkfű
A tészta hozzávalóit gyors mozdulatokkal összedolgozzuk, elég annyira, hogy összeálljon. Folpackba tesszük és mehet a hűtőbe 1órára/1 napra, vagy a fagyasztóba, amíg nem akarjuk felhasználni.
Frissen szuper, de melegítve is tökéletes, házi savanyú uborkával ettük, igazán rendben volt.
Dobos torta
2011 február 13. | Szerző: Dió Bisztró
Ő szállított először tortát pl. más országba, illetve a legendárium szerint Ferenc József és Sissi is vásárolt a szuper tortából. A dobos torta újdonsága abban rejlett akkoriban, hogy a mindenki által használt főzött krém helyett egy könnyű vajkrémmel kente meg a vékony piskótát. És persze ő írta a Magyar-Franczia Szakácskönyvet is, bár e körül a mai napig tart a poláémia, mert azt rebesgetig, hogy csak átvette a könyvet majd egy az egyben. Akit mélyebben érdekel a téma, a különböző magazinokban, havilapokban, illetve pl. itt, itt és itt többet is megtudhat mostanság. Persze anyósom is olvassa ezeket az újságokat, és rögtön kedvet kapott a dobos torta evéshez. Én először le akartam beszélni róla, aztán ő engem, ugyanis a neten elég sokféle lefőzött recept található ez ügyben, de valahogy nem tűntek autentikusnak. Aztán egy nyamvadt kis reklám-szakácskönyvben (a “kis” jelző minden értelmében) úgy tűnik megtaláltuk az eredetihez legjobban hasonlító, és otthon is elkészíthető verziót.
1 zacsi vaníliás cukor
Mulatós töltött karaj
2011 február 26. | Szerző: Dió Bisztró
Hozzávalók:
1 kisebb füstölt csülök,
1 fej fokhagyma,
2 evőkanál mustár,
1 nagy vöröshagyma,
8 -10 vékony szelet karaj /kb. 1kg csont nélkül/,
15 dkg juhtúró,
panirozáshoz: liszt, tojás, zsemlemozzsa, olaj/
Annnyira jó fej, na :))) Nincs mit tenni, “anyós fan” vagyok 🙂 ÉS persze ehhez is krumplipüré a köret, de petrezselymes krumplitól kezdve fokhagymás vajban párolt zöldségen át a salátáig minden belefér.
Oldal ajánlása emailben
X