Mulatós töltött karaj

2011 február 26. | Szerző:

Ez a recept is anyósom szülinapjára készült mint a pulykamell Sóstóhegy módra. Megkértem anyósomat, hogy az emailezést gyakorolva küldje már el nekem a receptet, mert elfelejtettem kiírni. Ezt a levelet kaptam tőle ma reggel:

“Reggel éppen a Dió Bisztrót olvastam, mert a kuglóf receptjét kerestem, és megtaláltam a sziciliai édességnél Notot és a Kornélra való utalást. Olyan jó volt még olvasni is!!! A recept: Mulatós töltött karaj 

Hozzávalók: 
1 kisebb füstölt csülök, 
1 fej fokhagyma, 
2 evőkanál mustár,
1 nagy vöröshagyma, 
8 -10 vékony szelet karaj /kb. 1kg csont nélkül/, 
15 dkg juhtúró,  

panirozáshoz: liszt, tojás, zsemlemozzsa, olaj/         

Készítése: 1. a csülköt leöblítjük alaposan, majd addig főzzük, hogy a csontról könnyen lejöjjön a húst, amit felszeletelünk.  2. a fokhagymát lereszeljük és összekeverjük a mustárral, a vöröshagymát felkarikázzuk.  3. a karajokat kiverjük, minden másodikat megkenünk fokhagymás mustárral, fektetünk rá egy csülökszeletet, teszünk rá hagymakarikát és morzsolt juhtúrót, és a végén lefedjük az üresen maradt karajszeletekkel hústűvel rögzítve. 4. panírozás után mérsékelt lángon sütjük, hogy alaposan átsüljön mindkét (alsó-felső) hússzelet. Jó étvágyat! Puszi Krumpliszsák Sanyinak és mindenkinek, Nagyi.”

Annnyira jó fej, na :))) Nincs mit tenni, “anyós fan” vagyok 🙂 ÉS persze ehhez is krumplipüré a köret, de petrezselymes krumplitól kezdve fokhagymás vajban párolt zöldségen át a salátáig minden belefér.

Címkék:

Gesztenyés muffin karamell szósszal

2011 február 24. | Szerző:

Anya kitűnő háziasszony! A sok-sok év alatt jól bevált receptekkel, kifinomult technikával, kiváló ízléssel megáldva. Amióta tudatosabban foglalkozom a konyhával apával ők is csatlakoztak kis játékomhoz és ötleteik vannak, és kéréseik, és  nem utolsó sorban rám hagyják a dolgokat:)) De mindig van valami ötletük, találtam neked sót, vettem neked fűszert, kaptam jó ezt vagy azt.Szóval nyugdíjas napjaikat színesítem a hóbortjaimmal:))Anya remekül süt, messze földön híres az óriás habkönnyű krémmel töltött képviselő fánkjáról, mostanában azonban nem átallott csatlakozni a muffin őrületemhez, amit ezzel a recepttel toldott meg.Mondom jó az ízlése, és a muffinja sem utolsó ezzel kis karamell szósszal egyenesen csúcs:DD

Hozzávalók 12 db-hoz
25 dkg fagyasztott gesztenye püré 1 ek vaj/margarin
40 dkg liszt
1 csomag sütőpor
1 csipet só
10 dkg porcukor + szóráshoz
2 csomag vaníliás cukor
1 db tojás
1,2 dl olaj
2,5 dl tej
1 citrom reszelt héja
mártáshoz
10 dkg kristálycukor
½ tasak vaníluás pudingpor
5 dl tej
½ dl rum

elkészítés:

a gesztenye masszát felolvasztjuk 12 daradbra vágjuk gombócot formázunk belőle

összekeverjük a lisztet sütőport vaníliás cukor
összekeverjük a kicsit felvert tojást olajat, tejet, citromhéj
 majd a nedves és száraz anyagot össze
 a muffin forma aljára teszünk a masszából középre a gesztenye golyó majd újra tészta
180 fokon 30-40 perc tűpróbáig
  a cukrot felolvasztjuk, felöntjük 1 dl vízzel sűrű sziruppá főzzük
  a pudingport a tejjel simára keverjük
  folyamatos keverés mellett a sziruphoz adjuk végül rummal ízesítjük
  elkészültünk tálalhatjuk.
Címkék:

Vaddisznó karaj aszalt szilvával burgonyafánkkal

2011 február 22. | Szerző:

Mostanában nagy öröm ér minket, családunk barátja jóvoltából vad húsokat kóstolhatunk. Most éppen egy remek vaddisznó karajt kaptunk. Nem akartuk, hogy vadasként végezze ezért kitaláltunk valamit, abból ami éppen volt otthon. Bepácoltuk a húst hét elején 3-4 napig álldogált benne, amikor nekiálltunk elkészíteni. A pácolás minden vadnak kijár, mi több nekünk is mivel ez idő alatt eldönthetjük milyen irányban induljunk az ételünkkel. A vad húsnál “bio-bb” hús nem is kell, sportosan közlekednek állatok, a szabadban alszanak, maguk találják meg az ennivalójukat szóval remek. Gyönyörű volt a hús, nem volt zsíros, nyersen is gyönyörűen látszottak a rostok.
A húst elősütöttük, éppen annyira, hogy szép kéreg legyen rajta, minden oldalon. Néhány percig pihentettük, addig csíkokra vágtuk a füstölt szalonnát, az aszalt szilvát. Nem volt spékelő tű, így éles késsel lyukakat vágtunk a húsba bele tömködtük a szalonnát és a szilvát. Ezután nem volt más dolgunk, mint betenni a sütőbe lassú tűzön, kb.160 fokon 1,5-2 órán át sütöttük, közben a páclével locsolgattuk.
A pácléről: kb, 1,5-2 liter folyadék kell hozzá nézzük meg miben fogjuk pácolni tegyük a vízbe a húst és be tudjuk lőni a folyadék mennyiségét. A vízbe teszünk 1 nagy répát, 1 fehér répát, 10 szem borsot, 5 szem boróka bogyót 1-2 ek olaj, friss citrom levet facsarjunk bele, felforraljuk. Amikor már langyos a páclé, a húsra öntjük fontos, hogy ellepje, ha kell tegyünk rá egy tányért és valami nehezéket. Fontos, hogy ne tegyünk sót a vízbe, ezen a ponton, mert vizet von el a húsból és nem ez a cél.

Ezalatt a mártást is elkészítettük, amihez házi füstölésű szalonnát apró kockára vágtunk, kisütöttük a zsírját 10-12 szem aszalt szilvát adtunk hozzá, ha van ribizli akkor egy nagy marékkal, nekem most nem volt aszalt meggyet adtam hozzá úgy érzésre, 2 dl száraz vörösbort és 3-4 ek szilva lekvárt szépen beforraltam, elkészült.
 

A fánktechnikát tanuló napon történt mindez, és elolvasva a burgonyafánk receptjét, amit köretnek gondoltam, pontosan megfelelt az ehhez az ételhez való körethez. Így egy tésztából lett desszert és köret is. A recept a “gyerekek gyerekek szeretik a…” című postunkban:DD
Nagyon finom ez az étel és nagyon praktikus, elő tudunk készülni, a vendégség napján csak be kell fejeznünk és tudunk kalkulálni az idővel.
Címkék:

Cornelius torta

2011 február 20. | Szerző:

Minden igazán a múltkori dobos tortával kezdődött, amikor előkotortuk azt a jó kis béna szakácskönyvet, és teszteltük a cukor szirupos vajkrémet – úgy éreztük anyósommal, újabb határokat kell feszegetnünk, ha már ennyire szuper dobos tortát csináltunk, így kerestünk egy másik tortát a könyvben (mármint könyvecskében). Találtunk egy gyönyörű, menyasszonyi tortára hajazó tortát, aminek azonnal neki akartunk esni, de sajna a recept alapján valahogy nem állt össze a kép. De két dobos torta istennőnek ilyen akadály meg sem kottyan, így improvizáltunk, és a következő költemény született:

Én személy szerint sokat tanultam a mostani sütésből – mármint anyósom a fejembe verte a következőket:
1. fontos, hogy megnézzük, minden megvan e a recepthez, mert amennyiben a sütés közben derül ki, hogy nincs valami, amiről azt hittem, hogy van, nem biztos hogy könnyen helyettesíthető;
2. fontos a sorrend, azaz amennyiben nem akarunk egész nap a tortával foglalkozni, akkor ki kell találni előre a legoptimálisabb elkészítési sorrendet – kaptam anyósomtól, amikor prekoncepció nélkül, hűbelebalázs módjára estem volna neki a tortakészítésnek…;
3. a legegyszerűbbnek tűnő lépésből dologból lehet a legnehezebb, és megcsúszhat az egész ütemterv – nálunk ez a díszítés volt, azaz a marcipán golyócska a kész mű legtetején.

Akkor a sorrend:
A. fagyott cucc illetve aminél elúszhatunk (megelőzős nap)
1. esetünkben meggy (de lehet más piros gyümölcs is) kiengedése
2. marcipán dísz elkészítése és kifagyasztása
B.aztán azok, amiknek teljesen ki kell hűlni a felhasználáshoz, és gyorsan megvannak meg az előkészítéseket azaz
1. puding
2. kocsonya
3. cukorszirup
4. a meggy lecsöpögtetése, majd összetrutyizása, és még egyszeri lecsöpögtetése.
5. előmelegítjük a sütőt.
6. kivesszük a hűtőből a marcipánt
C. szintén hűlős, de kicsit pepecselősebb
esetünkben a 4 piskótalap megsütése
D. keverés, kavarás
E. összeállítás.

Hozzávalók és elkészítésük a fenti sorrendet figyelembe véve egy darab 22 cm átmérőjű tortához
0,5kg magozott meggy (lehet befőtt is, akkor értelemszerűen 🙂
0,5kg natúr tömbös marcipán

Kivágunk 5 darab, a tortaformába illő sütőpapírt. Optimálisan a kivágott kör legyen kb. 2 cm-es szélesebb, mint a forma, hogy gallérja legyen.

Puding
1 zacskó bourbon vaníliás puding por 
0,5 liter tejjel és
4 ek cukorral elkészítve.
Anyósom felteszi a tejet, majd kicsi tejben külön kikeveri a port csomómentesre, hozzáadja, folyamatosan kavargatja, és a legvégén adja hozzá a cukrot, így csökkentve a leégés veszélyét.

Zselé
2 zacsi zselépor
cukor
0,5 l víz
Kiolajozunk egy 22 cmes kapcsos torta formát, és beleteszünk egy sütőpapírt. A zacsin olvasható módon elkészítjük a zselatint, és beleöntjük a formába. Ha van még egy zacsi meggyünk, és felolvasztottuk meg persze lecsepegtettük, akkor rakhatunk a zselatinba abból is – én eredetileg ezt akartam, de anyósom megvétózta. Szerintem finomabb lett volna tőle…. 🙂

Cukorszirup 2x venni az adagot
1dl víz
15dkg cukor
3cl citromlé
A vizet a cukorral összeforraljuk, és ahogy forr, azonnal lezárjuk.

Tészta
Előmelegítjük a sütőt 170 fokra.
8 tojás sárgája
12 kanál cukor
A sárgáját a cukorral habosra keverjük nagyobb tálban, mint amiben a fehérjét verjük majd.
8 tojás fehérje
1 csipet só
A fehérjét a sóval beton kemény habbá verjük.
8 ek liszt
A sárgájához kb. 2-2 ek mennyiségenként hozzákeverünk nagy mozdulatokkal fehérjét és lisztet. Aztán már csak fehérjét úgy, hogy ne törjük agyon a habot. Kiadagoljuk 4be a tésztát ügyesen, és a sütőben kb. 10-15 perc alatt megsütjük a lapokat. Az utolsók gyorsabban sülnek!

A krémek elkészítése, összeállítása:
VAJKRÉM 1:
15 dkg puha vaj
a kihűlt cukorszirup
A vajat habosra keverjük a cukorsziruppal. Az elején nyákos, de egyszer csak, ha jól keverted, gyönyörű, fényes krémmé válik.

VAJKRÉM 2:

25 dkg puha vaj
a kihűlt cukorszirup
A vajat habosra keverjük a cukorsziruppal. Az elején nyákos, de egyszer csak, ha jól keverted, gyönyörű,    fényes krémmé válik.

PUDINGOS KRÉM:
A pudingot összekeverjük nagy mozdulatokkal vajkrém 1-el és a trutyizott meggyel.

A torta szintjei a következők (alulról felfelé):
1. piskóta
2. fél adag pudingos krém
3. piskóta
4. 1/3 adag vajkrém 2
5. zselé
6. 1/3 adag vajkrém 2
7. piskóta
8. fél adag pudingos krém
9. piskóta
és bevonva a maradék vajkrém 2-vel teljesen.

Amikor eddig eljutunk, kb. tartunk 2,5 óránál.

A marcipánt átgyúrjuk, hogy a kezünk melegétől felolvadjon, adtunk hozzá 2 kiskanál marcipán meggy levet, hogy márványos legyen a színe, majd gyúródeszkán porcukorral megpróbálunk kb. a torta átmérője és 2x a magassága átmérőjű kört nyújtani (segíthetünk a kezünkkel).  Ahogy ez megvan, feltekerjük a nyújtófára, és ügyesen rátesszük a kész tortára. A kezünkkel rásimogatjuk úgy, hogy minél kevésbé legyen ráncos a marcipán az oldalán. A fölösleges marcipánt levágjuk. Mi csináltunk a leeső darabokból díszeket, ez mindenkinek ízlése szerint.

És akkor a gombócok: tök jól kitaláltam, hogy milyen szép lenne a lecsurgatott meggy lével megfesteni a marcipánt a maradék meggylével, de hiába adtam hozzá még porcukrot, lucskos lett a massza mint a fene, és a színe sem lett az igazi. De jó sok porcukorral megoldottuk a kérdést 🙂 Finom lett, és látványos. Másnap reggelre már nem maradt belőle. Megéri a pepecset :))

Ui. a zöld levelek igazán csak a látványt szolgálják, apósom mentabokrát dézsmáltam meg 🙂 de legközelebb majd csinálok zöld leveleket marcipánból ételfestékkel 🙂

Címkék:

Húsos rakott palacsinta

2011 február 18. | Szerző:

Ez a nyerő kaja. Egyrészt alkalmas a maradék pörkölt felhasználására, feltuningolva egy jó kis gombás szósszal, másrészt  gyors megoldás rohanós hétköznapokon kiadós vacsorára. Ha nincs kedvünk a hortobágyi palacsitával szöszmörögni. Az elkészítés nagyon egyszerű, a húsos tölteléket a pörkölt maradék adta, de ha darált húsból készítjük az is tökéletes, a szószhoz fél kiló gombát hagymán megsütünk, sózzuk borsozzuk, ledaráljuk. A pörkölttel ugyanígy járunk el. A húshoz adjuk a ledarált gomba egy részét ízlés szerint lehet a fele, negyede. A maradék gombát étkezési keményítővel besűrítjük, tejszínnel ízesítjük, félretesszük. A palacsintákat egy jénaiba rétegezzük a hússal a tetejét reszelt sajttal zárjuk le, ha a sajt megolvadt gyakorlatilag elkészült. A gombás szósszal tálaljuk. Nagggyon jó, és hidegen is rá lehet járni:D
Címkék:

Zöldséges golyó Indiából

2011 február 17. | Szerző:

Azt hiszem beleszerettem Indiába. Soha nem jártam ott, de sokat hallottam az ottani életről, ízekről. Nem olyan régen láttam a Szerelemmel fűszerezve vagy más címmel a Fűszerek hercegnője című filmet. Egy bájos felnőtt mese, csodás színek gyönyörű szereplők az egészet belengi egy titokzatos misztikus hangulat::D Erre most jöttem rá, mármint, hogy beleszerettem, mert elkezdtem ilyen kajákat főzni és nagyon ízlenek. Jó fűszeresek, kicsit csípősek, amit mostanában imádok, jót tesznek a léleknek is.
Ez a zöldséges golyó is így került fel a reptoárba, nagyon finom, még a spenótot is el lehet rejteni a gyerek elől, ha nem szereti, ebben a formában simán megeszi:D Az elkészítés során két féle sütési módot próbáltam ki, az egyik az olajban, a másik a sütőben. Az olajban sütött kiváló ízű, a sütőben sütött szárazabb lett, mert alaphelyzetben nincs zsiradék a receptben, de ez könnyen megoldható vajjal, vagy némi olajjal és szuper lesz.
Hozzávalók
• 1 csomag fagyasztott spenótpüré, natúr
• 1 sárgarépa, durvára reszelve
• 1vöröshagyma, kis kockákra vágva
• 4 db paradicsom húsa, kis kockákra vágva
• 4-5 szelet kaliforniai paprika, kis kockákra vágva

• kb. 30dkg konzerv kukorica
• kb. 30dkg fagyasztott zöldborsó kiengedve, (vagy friss előfőzve)
• 2 tk friss reszelt gyömbér
• 2- 3 gerezd fokhagyma reszelve
• 2 tk oregáno
• 1 tk őrölt indiai citromfű
• 1 tk cukor
• 2-3 csipet só
• 1 bögre liszt
• 2 bögre tört zabpehely
• két csili kimagozva,  ízlés szerint, de szárított is jó
• olaj a  sütéshez

A fagyasztott zöldségeket úgy oldottam meg, hogy vettem egy mexikói keveréket azt tettem bele, de kivettem belőle a zöldbabot, mert nagyobb méretű volt a többi zöldségnél, volt benne paprika is:D A citromfű kimaradt, mert nem volt otthon.

Elkészítés:

Összekeverjük a spenótpürét a répát, hagymát és a többi zöldséget.

Hozzáadjuk a fűszereket, összekeverjük.

Beleadagoljuk szépen a lisztet, zabpelyhet, összekeverjük, alaposan úgy, hogy mindenütt legyen minden. Lehet egy kis vizet is adni hozzá, amennyiben túl sűrűnek találjuk.
Sütés előtt érdemes kb. 15-20 percet állni, hagyni, így a zabpehely egy kissé megszívja magát a nedvességgel, és könnyebben lesz formázható a fasírt.
Forrósítsuk fel az olajat egy serpenyőben, s amikor elég meleg, vizes kézzel formázzunk kb. 2 ek-nyi masszából kis lapos fasírtokat formázunk.
Kb. 6-7 percig sütjük mindkét oldalát, a fasírtok méretétől függően.
Szedjük ki papírtörlőre, és csepegtessük le.
Ez az autentikus összeállítás, most gyakorlatilag mindent összekevertem, csak a spenótot olvasztottam fel. Hűtőben hagytam állni, amíg a zabpehely felszippantja a folyadékot így nem kellett hozzá plusz víz. Tökfőzelék feltétje volt, de magában is szuper, de tényleg!
Címkék:

Fánk technika tökéletességre törekedve

2011 február 16. | Szerző:

A kész perecek
A farsang végéhez közeledünk, ebben a szezonban rengeteg fánk recepttel megoldással találkozhattunk.
A névnapom ez időtájra esik,  Dorottya és a fársáng okán, erre az alkalomra anyukám fánkot süt nekem a családi hagyomány szerint, amit imádok, csak jól neveltségem okán tudok ellenállni az igen erős kísértésnek, hogy ne egyem betegre magam a meleg, barack lekvártól csöpögő csodából.
A kelt tésztának van egy varázsa, az élő anyag, fantasztikus látvány ahogy az élesztő felfut, ahogy a kovász óriás dunyhát növeszt a tésztából. Valahogy mégsem állunk neki túl gyakran, mert nem kel meg a tészta, nyúlós ragadós lesz, és egyáltalán macera. Vannak kulisszatitkok: ha ezeket alkalmazzuk biztos lesz a siker. Nagy dilemma: rendes élesztő vagy szárított, porélesztő. A gyakorlat azt mutatja, hogy a friss élesztő jobban működik, a por élesztőt vészhelyzetre tartogassuk. Mindenképpen futtassuk fel annak ellenére, hogy a recept azt mondja: csak adjuk hozzá, sok időt spórolhatunk és  kudarcot kerülhetünk el vele.
A friss élesztőt langyos tejben keverjük el! A tej ne legyen 35 foknál melegebb, különben az élesztőgombák elpusztulnak. Egyszerűen, mint amikor a gyereknek nézzük elég meleg-e a tej, végezzük el a próbát itt is. Adjunk hozzá 1 tk cukrot: ez segíti az erjedést, az élesztő a duplájára dagad. Így rögtön kiderül meg kel-e a tészta?
A kovász készítésénél figyeljünk arra, hogy liszt szobahőmérsékletű legyen. A langyos élesztős tejet öntsük a kimért lisztre, majd keverjük össze! Letakarva, meleg helyen (20-24 fokon) pihentessük kb. 15 percig, vigyázzunk, ne legyen huzat, ne nyitogassuk az ajtót a közelében, várjunk, amíg a felülete kissé hólyagossá és repedezetté válik. A kelesztő tál is működik, ebben kb. 10 perc alatt megkel a tészta.
A dagasztás, a tészta kidolgozását jelenti. Fontos a tészta alapos kidolgozása, mert így az élesztő egyenletesen oszlik szét a masszában. Kézzel vagy robotgép gyúrópálcájával erősen kell keverni addig, amíg hólyagos lesz, mi az hogy hólyagos? Egyrészt könnyen leválik a keverőtál faláról, másrészt levegő buborékok keletkeznek a tésztában, a dagasztásnak fontos része, hogy megfelelő mennyiségű levegő kerüljön a tésztába.
Kelesztésnél a tésztát sütés előtt fél órán át pihentetjük konyharuhával letakarva!Ebben a fázisban is fontos, hogy ne legyen közel sütőhöz, fűtőtesthez, vagy ne legyen tűző napon és huzatra is figyeljünk, különben nem kel meg.
Ezzel a technikával készíthetünk pizzát, fánkot, kenyert, lángost a siker nem marad el.

A recept itt megtalálható, most a munkafázisokból és persze a végeredményből egy kis ízelítő:

Kisodorjuk a tésztát
A két végét összehorkoljuk
Sütésig hagyjuk kelni
Nem túl forró olajban kisütjuk
Címkék:

Lazac otthon pácolva – A magyarok asztalából

2011 február 15. | Szerző:

Van egy könyv, a címe: A magyarok asztala. (a honlap nem egy sikeres PR termék sajna….). Eredetileg nagy csinnadratta közbne a Parlament Vadász termében volt kiállítva (ahogy én tudom, ma már nincs ott…), 70×100 cm nagy, a világ harmadik legnagyobb könyve, és az évezred első kódexe, és a magyarok étkezési kultúrájának részletes és míves történetét/törtélnemét olvashatjuk benne. Nem teljesen Benke Laci bácsi írta, mint sok helyen (pl. a könyv elején is) olvasható, viszont ő találta ki meg a Gribek Lajos, és ők szerkesztették. Szóval lehet kapni reprint kiadásban, és mivel a papa is benne van, nekünk is van egy belőle (meg a papa bírja anyósomat, és meglepte a szülinapjára anno). Göncz Árpád írt hozzá ajánlást, és tényleg nagyon szép és impresszív könyv. 

ÉS ami ennél is fontosabb, tele van hasznos infókkal a magyar konyha, és a nálunk felhasznált alapanyagok alakulásáról, meg persze a vendéglátásról, amit esszé formájában írtak a szerzők, és időrendben illetve téma szerint halad olvashatunk- ez a könyv első két fejezete. A könyv III. fejezetében híres-öreg szakácsok és cukrászok jó kis receptjei találhatók. A könyv további része (összesen 9 fejezet) szól még a kenyerekről, tésztákról, a nemzetiségek konyhájáról, a gasztro hungarikumokról, a vadakról, italkultúránkól, és a vendéglátás zenéjéről. Néhol kicsit sokat nosztalgiázik nekem, elfogult, reklámszagú és “pohos” (kapnék ezért a papától…) a könyv, de majd 1000 oldalon rengeteg információt és leírást találhatunk – mondjuk, mint egy magyar Larousse, csak nem szócikkekbe, hanem fejezetekre szedve :). Kár, hogy csak magyar nyelven létezik, mert elég átfogó ahhoz, hogy ha valakit annyira érdekel a magyar konyha, mint minket mondjuk a francia vagy az olasz, akkor teljesen képbe hozza az őskortól napjainkig.  

Amiért most megemlítettem ezt a könyvet, az egy szuper jó, és nagyon egyszerű lazac pác. Anyósom szívesen forgatja a könyvet, mert a legegyszerűbb receptektől kezdve a rafináltabbakig elég széles benne a paletta; így akadt erre a pácra is, ami egy fiatal szakács, Fekete Antonió receptje.

Hozzávalók:
40dkg lazacderék egyben
10 dkg tengeri só
10 dkg kristálycukor
fél csokor friss kapor
olivaolaj
és slussz…..


A halról eltávolítjuk a bőrt, és ha van benne, a szálkákat is. Egy edényben összekeverjük a sót és a cukrot és a finomra vágott kaprot és megszórjuk vele a lazacot (konkrétan én beletemettem-száraz pác). Letakarva min. 12, max. 24 órát hagyjuk a hűtőben pácolódni. A hűtőből kivéve langyos vízzel leöblítjük a halat, és szárazra töröljük. Egy ecsettel bekenjük vékonyan olivaolajjal a hal külsejét, és megszórjuk megint friss kaporral. Hűtőben tároljuk, tálalás előtt éles késsel lehet vékony szeletekre vágva tálaljuk.  Mi vajas pirítóssal szeretjük, de salátában is kitűnő. És sokkal olcsóbb, mintha boltban vennéd….

Címkék:

Húsos pite

2011 február 14. | Szerző:

A pite egy jó műfaj, az imádom a tésztát, de már ennék valami mást kategória. Az édes változatról már  itt írtam, de most másra vágytam.

Nagyon egyszerű elkészíteni, laktató, főételként abszolút megállja a helyét. Salátával, savanyú uborkával igazán finom. Anya mindig az mondja:”… apád ezt nem fogja megenni, ő ragaszkodik a hagyományos dolgokhoz, de azért próbáld meg hátha”. Apa nagyon hálás közönség, soha nem mondja, hogy nem jó, mindig körül írja:D. Ebben az esetben nem volt gond, mert kért még egy szeletet, azt gondolom, volt benne valami hagyományos és mégis új íz.

Hozzávalók

tészta alap:
18 dkg finomliszt
15 dkg Rama sütőmargarin
fél mokkáskanál só
2 evőkanál jéghideg víz

töltelék
1 kisebb vöröshagyma fele
1 közepes sárgarépa
3 evőkanál olaj
40 dkg darált hús, ami éppen van
só, őrölt fekete bors
1 kiskanál frissen reszelt gyömbér (esetleg 1 mokkáskanál gyömbérpor)
2 dl főzőtejszín
2 tojás
2 evőkanál sűrített paradicsom
8-10 vékony szelet húsos füstölt szalonna (szeletelt bacon)
1-2 ágacska friss kakukkfű

A tészta hozzávalóit gyors mozdulatokkal összedolgozzuk, elég annyira, hogy összeálljon. Folpackba tesszük és mehet a hűtőbe 1órára/1 napra, vagy a fagyasztóba, amíg nem akarjuk felhasználni.

A nyújtási technikát Rachel Allentől tanultam, aki két folpack között nyújtja ki a tésztát, így nem kell annyit lisztezni, és könnyen a tepsibe tehető, nem szakad szét a tészta. Megszurkáljuk, teszünk rá sütőpapírt és rizst nehezéknek és mehet a sütőbe.Előmelegített sütőben, jó közepes lánggal (190 °C; légkeveréses sütőben 175 °C) 8 perc alatt elősütjük.

A hagymát és a répát megtisztítjuk, a hagymát apróra, a répát durva reszelőn lereszeljük. Az olajat kissé megforrósítjuk, a hagymát megfuttatjuk rajta. Először a húst adjuk hozzá, kevergetve fehéredésig pirítjuk, majd a répát. Pár percig együtt pároljuk, kissé megsózzuk, megborsozzuk, a gyömbér, majd hozzáadjuk a tejszínben elkevert tojássárgáját a sűrített paradicsomot is. Jól összekeverjük, mehet a tésztára. A szalonnaszeleteket, én most fekete erdő sonkát használta, de bármilyen vékonyra szeletet sonka, szalonna jó, a tetejére rakjuk (befedjük vele a pitét) majd forróra előmelegített sütőben (200 °C; légkeveréses sütőben 180 °C) kb.30 perc alatt megsütjük.

Frissen szuper, de melegítve is tökéletes, házi savanyú uborkával ettük, igazán rendben volt.

Címkék:

Dobos torta

2011 február 13. | Szerző:


Dobos C. József cukrász 1884-ben alkotta meg, és 1885-ben illetve 1896-os világkiállításon mutatta be a nagyközönségnek az általa – a monda szerint véletlenül – kreált, és róla elnevezett tortát.

Ő szállított először tortát pl. más országba, illetve a legendárium szerint Ferenc József és Sissi is vásárolt a szuper tortából. A dobos torta újdonsága abban rejlett akkoriban, hogy a mindenki által használt főzött krém helyett egy könnyű vajkrémmel kente meg a vékony piskótát. És persze ő írta a Magyar-Franczia Szakácskönyvet is, bár e körül a mai napig tart a poláémia, mert azt rebesgetig, hogy csak átvette a könyvet majd egy az egyben. Akit mélyebben érdekel a téma, a különböző magazinokban, havilapokban, illetve pl. ittitt és itt többet is megtudhat mostanság. Persze anyósom is olvassa ezeket az újságokat, és rögtön kedvet kapott a dobos torta evéshez. Én először le akartam beszélni róla, aztán ő engem, ugyanis a neten elég sokféle lefőzött recept található ez ügyben, de valahogy nem tűntek autentikusnak. Aztán egy nyamvadt kis reklám-szakácskönyvben (a “kis” jelző minden értelmében) úgy tűnik megtaláltuk az eredetihez legjobban hasonlító, és otthon is elkészíthető verziót. 

Előre szólok: lehet, hogy elsőre nem lesz tökéletes a torta, és ennek két oka lesz: 

1. Nagyon nehéz a tésztát hat egyenlő részre adagolni. Mert először rengetegnek tűnik a tészta, ezért akaratlanul is többet teszel az első adagokba, ám a végére csak elfogy, és úgy járhatsz, mint mi: az első tészták vastagok, az utolsó pedig babapiskótaként végezte (így lett amúgy a tortánk csak öt lapos…. :)). Ezért ha majd másodszorra készíted a tortát (mert fogod, az tuti), akkor emlékezz arra, melyik merőkanállal adagoltad a tésztát, és mennyivel kevesebbet tegyél az elsőhöz, hogy a végére is maradjon.
2. Magát a dobot nem nehéz elkészíteni, de utána gyorsan felvágni akkor, amikor még puha, szinte lehetetlen. Én találtam egy jópofa képes elkészítési útmutatót itt, nekem elsőre nem sikerült így felvágni a dobot. A mi tortánk majd látni fogjátok elvileg előre fel van vágva, de amikor bekeményedett, csak recés (kenyérvágó) késsel tudtuk szépen felszeletelni (és ez persze apósomnak jutott estébe. Hihetetlen: amióta itt vagyunk sziporkázik :)).
És akkor a recept egy tortához:
Tészta:
20+5 dkg cukor
10 tojás ketté választva
1 zacsi vaníliás cukor
2 cl citromlé
1 ek víz
20 dkg liszt fél zacsi sütőporral keverve
1 csipet só
Melegítsük előre a sütőt 170 fokra. A 20 dkg cukrot, a 10 tojás sárgáját, a vaníliáscukrot, a citromlevet és a vizet habosra verjük. A 10 tojás fehérjét, az 5dkg cukrot és a csipet sót kemény habbá verjük. Figyeljünk arra, hogy 10 tojásból elég sok tészta lesz, így érdemes nagyobb tálat választani annak a habnak, amiben a sárgáját verjük. Ahogy készen vannak a habok, a tojássárgájába kb. 3 evőkanalanként adagoljuk a sütőporos lisztet és a fehérjehabot mindaddig, amíg el nem fogy, és végig nagy mozdulatokkal dolgozzuk bele az adagokat a sárgájába. A lényeg, hogy a belevert levegőt ne nagyon vegyük ki a habokból. Válasszunk egy kb. 20-22 cm átmérőjű kapcsos tortaformát, vágjunk bele sütőpapírt, olajozzuk ki, tegyük bele a sütőpapírt, és rakjuk bele a tészta 1/6-át.  Figyeljünk, mert vékony a tészta, így hamar, kb. 10-12 perc alatt megsül. Ahogy kész van, vágjuk körbe a formában, hogy könnyebben ki lehessen venni, vegyük ki, le a sütőpapírt, hagyjuk kihűlni egy rácson, és süssük meg így mind a hat lapot.
A krém receptje:
20 dkg cukor
1 dl víz

40 dkg puha vaj
5dkg kakaó

1 zacsi vaníliás cukor

3 cl rum
A 20 dkg cukrot forraljuk fel a vízzel, majd hagyjuk egy kicsit meghűlni. A 40dkg vajat keverjük ki a kakaóval és a vaníliás cukorral, majd adjuk hozzá a cukorszirupot, és verjük habosra a krémet. Ez azt jelenti, hogy legalább 15-20 percen keresztül verjük és verjük a krémet, hogy minél könnyebb, habosabb legyen. Megéri, mert gyönyörű, könnyű vajkrémet kapunk, aminek mind az íze, mind pedig az állaga lazán veri a főzött krémet. Amint megvan, tegyük a hűtőbe a krémet kb. 30 percre, érdemes hűlés közben 3x-4x is habverővel átkeverni. Amint megdermedt, vegyük ki, a rumot adjuk hozzá, keverjük át, és kenjük meg a lapokat úgy, hogy az oldalára is jusson, de maradjon a díszítéshez is! Az utolsó fedő lapot tegyük félre, de a torta tetejére is kerüljön krém. A maradék krém kerüljön vissza a hűtőbe.
A dob:
25dkg cukor
2cl citromlé
Egy kislábasban olvasszuk fel, és karamellízaljuk a cukrot a citromlével. Figyeljünk, mert amint megolvad, felgyorsulnak az események, nehogy leégjen a karamell. Amint megvan, még melegen öntsük rá az utolsó piskótalapra – a piskóta vízszintes felületen legyen. Ha tudod, vágd fel darabokra (mintha tortát szelnél), és úgy díszítsd a tortát; ha nem megy, nem gáz, kenyérvágóval is fel tudod majd vágni. Vegyük ki a hűtőből a maradék krémet, díszítsük fel a tortát, és tegyük vissza kb. egy órára dermedni.  Azt tudom mondani, hogy ez a torta még az én csokiellenességemet is legyőzte – éljen a dobos torta!!! 🙂
Ui. amikor mi kicsik voltunk, akkor torokfájás esetén nagyanyám mindig karamellízalt cukrot adott nekünk, illetve rengetegszer ittunk karamelles tejet. Ez mára kikopott, de most maradt a lábasban karamell, felöntöttem tejjel (úgyis el kell valahogy mosogatni… :)), és nekiültem nosztalgiázni. Majd egy matchbox landolt a poharamban. Ennyit a nosztalgiáról…. 🙂
Ui. 2. a cukormázzal érintkező eszközöket folyó forró (mondom forró) vízzel lehet a legjobban eltávolítani. A késről és a fakanálról is. 
Ui. 3: nekünk – mint a képen is látszik – kicsit még meleg volt a dob, és megolvasztotta a díszkrémet. És a fotók nem igazán sikerültek, mert így is közelharcot kellett vívnom a fiúkkal, hogy adjanak fél percet, mielőtt nekieshetnek…. 🙂
Címkék:

Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!