Kacsamájas zsíros kenyér lilahagymával
2011 február 10. | Szerző: Dió Bisztró |
Még talán a Stahl karácsonyi számában találtam a kacsamájpralinét, de mivel nem voltam felkészülve a hosszabb ittlétre, nem hoztam magammal…. Otthon persze hiába rágtam Dóra fülét, hogy menjen a Csarnokba kacsamájért. Erre másfél órára itt Nyíregyen elengedtem anyósomat egyedül vásárolni (a Dédire aludni nem lehet hagyni a gyereket, mert nem hallja ha megébred, viszont ha fent van a kis bandita, órákig eljátszanak :)), és beállított egy kiló pecsenyekacsmájjal.
És itt álljunk meg egy pillanatra: nekem igazán fogalmam sem volt, hogy létezik pecsenye, meg hízott kacsa máj. Nekem ezek libamájból léteznek. Érdekes, miért nincs hízott csirke meg pulykamáj?! Szóval a pecsenyekacsamáj kicsi, formás, decens, viszont sötétebb. A hízott kacsamáj nagy, és világos, és nagyon magas a szírtartalma. Az álszent (francia) állatvédők ennek, és a libamájnak is az előállítását betiltanák (mármint amíg ez tőlünk származik: a sajátjukkal valahogy semmi bajuk nincs…. A pecsenyekacsamájat lehet rendes hentesnél kapni, hízottat ritkábban, és az áruk nagyságrendekkel különbözik: a pecsenye 800Ft. körül van, a hízotté 5000Ft-nál kezdődik…. A pecsenyét tejbe kell áztatni optimálisan 24 (min. 12) órára (egy leheletnyi sóval), a hízottat nem. Óóóóó, találtam kacsmáj honlapot is itt, ha valakit jobban érdekel a téma (bár szerintem nem fordítanak a karbantartásának nagy figyelmet, na mindegy): ebből kiderül, hogy már régóta a konyhánk (na persze, most elkezdhetünk arról moralizálni, mi is a magyar konyha, mint ahogy azt Vinkó József tette egyik kedvenc írásában erről, de most nem erről írok :)) kedvelt eledele, viszont tömni nem is mi kezdtük 5 ezer éve, hanem legalábbis az egyiptomiak…. Bocsi…. ÉS Amerika felfedezése, meg a kukorica csak rontotta szegény szárnyasok jogainak helyzetét…. Mára viszont nagyhatalom vagyunk tömésben 🙂
A honlapból az is kiderül, hogy a kacsamáj esszenciális Omega 3-6 zsírsavakat tartalmaz, amely megfelelő mennyiségű bevitele gátolja a vérrögképződést, gyulladáscsökkentő hatású, és csökkenti a máj koleszterin szintézisét. Olyan anyagok keletkeznek belőlük, melyek gátolják a trombózisképződést, ezáltal csökkentik a szívritmuszavarok és a szívinfarktus kockázat. Ebből is következik, hogy sok kacsamájat kellene ennie a stresszes pasiknak pl. Meg a papámnak, a mamámnak és a húgomnak vérhígító helyett….
Szóval amikor megjött anyósommal a kacsamáj, azonnal felhívtuk a papát, hogy akkor mi legyen. Rögtön tisztáztuk, hogy pecsenye kacsamájat vettünk, így a tejfürdőt javasolta azonnal. Ezután – háttérben anyukám kommentjével – hangos ötletbörze következett, mit lehet egyszerűen, gyorsan elkészíteni belőle: a papa a lecsós, hagymás sült verziót ajánlotta (én nem nagyon szeretem a lecsós ételeket, csak a lecsót), én mindenképpen szerettem volna hidegen is enni zsírjába sütve, aztán persze a mama vágta át a csomót: csináljunk belőle rántott kacsamájat. Ooops. Nagy rántott pulykamáj fun vagyok, kacsamájat még nem ettem rántva (volt egy rokonunk, aki a teljes csirkeszárnyat (végestül) háromszögre hajtotta, közepébe biggyesztett egy csirkemájat, és úgy rántotta ki: ölre mentünk érte :)). A máj kb. 2/3-ból aztán rántott lett, és mondhatom, mindent visz: nem száraz, még másnap is szaftos, üde, könnyű íze van, Dóra imádta volna valami flancos salátával enni, én spec barackkompóttal ettem, és még fogok is. A maradékból viszont zsírban sütött lett. JA igen, elfelejtettem mondani, hogy papírtörlővel a tejet le kell itatni, amikor kivesszük a tejből.
Naszóval: anyósom kapott kacsahájat a boltban, abból sütöttünk kacsazsírt, csak hogy teljesen autentikus legyen az egész. A kacsatöpörtyű nem olyan fincsa, mint a libatöpörtyű, bár biztos az is közre játszott, hogy nem volt rajta bőr, csak a zsír maga.
Aztán a kisütött kacsazsírban beleraktuk a májat, borsot. Megpirítottuk a májat (ne szárítsuk túl!), épp csak kapassuk meg igazán. Egy jénai tálba leraktuk a májakat, ráraktunk feldarabolt fokhagymát, és még melegen ráöntöttük a zsírt is, a végén rászórtuk a sót. A jénait b etettük a sütőbe így kb. 160 fokba de csak épp annyit, hogy rottyanjon a zsír. Kivettem, és hagytam, hogy kihűljön. Hűlés után irány a hűtő. Lilahagymával ettük. Csakis 🙂 Ja igen, és kb. 1 kg kacsamájhoz (ami rengeteg, lazán 4-5 vendéget lehet rá hívni) 80dkg háj kell.
Kommentek
(A komment nem tartalmazhat linket)
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:
Vettünk ma még májat meg hájat is- majd rakok egy kis üvegbe külön neked, és feldobom postán, ha akarod :))) És majd gondolok mindkettőtökre, amikor holnap megint kenek magamnak egy szép nagy karéjjal 😛
😛 Nem is mondok semmit. Elaléltam!
Gyilkos….kinyírtál ezzel a poszttal, imádom