Fánk technika tökéletességre törekedve
2011 február 16. | Szerző: Dió Bisztró |
A kész perecek |
A farsang végéhez közeledünk, ebben a szezonban rengeteg fánk recepttel megoldással találkozhattunk.
A névnapom ez időtájra esik, Dorottya és a fársáng okán, erre az alkalomra anyukám fánkot süt nekem a családi hagyomány szerint, amit imádok, csak jól neveltségem okán tudok ellenállni az igen erős kísértésnek, hogy ne egyem betegre magam a meleg, barack lekvártól csöpögő csodából.
A kelt tésztának van egy varázsa, az élő anyag, fantasztikus látvány ahogy az élesztő felfut, ahogy a kovász óriás dunyhát növeszt a tésztából. Valahogy mégsem állunk neki túl gyakran, mert nem kel meg a tészta, nyúlós ragadós lesz, és egyáltalán macera. Vannak kulisszatitkok: ha ezeket alkalmazzuk biztos lesz a siker. Nagy dilemma: rendes élesztő vagy szárított, porélesztő. A gyakorlat azt mutatja, hogy a friss élesztő jobban működik, a por élesztőt vészhelyzetre tartogassuk. Mindenképpen futtassuk fel annak ellenére, hogy a recept azt mondja: csak adjuk hozzá, sok időt spórolhatunk és kudarcot kerülhetünk el vele.
A friss élesztőt langyos tejben keverjük el! A tej ne legyen 35 foknál melegebb, különben az élesztőgombák elpusztulnak. Egyszerűen, mint amikor a gyereknek nézzük elég meleg-e a tej, végezzük el a próbát itt is. Adjunk hozzá 1 tk cukrot: ez segíti az erjedést, az élesztő a duplájára dagad. Így rögtön kiderül meg kel-e a tészta?
A kovász készítésénél figyeljünk arra, hogy liszt szobahőmérsékletű legyen. A langyos élesztős tejet öntsük a kimért lisztre, majd keverjük össze! Letakarva, meleg helyen (20-24 fokon) pihentessük kb. 15 percig, vigyázzunk, ne legyen huzat, ne nyitogassuk az ajtót a közelében, várjunk, amíg a felülete kissé hólyagossá és repedezetté válik. A kelesztő tál is működik, ebben kb. 10 perc alatt megkel a tészta.
A dagasztás, a tészta kidolgozását jelenti. Fontos a tészta alapos kidolgozása, mert így az élesztő egyenletesen oszlik szét a masszában. Kézzel vagy robotgép gyúrópálcájával erősen kell keverni addig, amíg hólyagos lesz, mi az hogy hólyagos? Egyrészt könnyen leválik a keverőtál faláról, másrészt levegő buborékok keletkeznek a tésztában, a dagasztásnak fontos része, hogy megfelelő mennyiségű levegő kerüljön a tésztába.
Kelesztésnél a tésztát sütés előtt fél órán át pihentetjük konyharuhával letakarva!Ebben a fázisban is fontos, hogy ne legyen közel sütőhöz, fűtőtesthez, vagy ne legyen tűző napon és huzatra is figyeljünk, különben nem kel meg.
Kelesztésnél a tésztát sütés előtt fél órán át pihentetjük konyharuhával letakarva!Ebben a fázisban is fontos, hogy ne legyen közel sütőhöz, fűtőtesthez, vagy ne legyen tűző napon és huzatra is figyeljünk, különben nem kel meg.
Ezzel a technikával készíthetünk pizzát, fánkot, kenyert, lángost a siker nem marad el.
A recept itt megtalálható, most a munkafázisokból és persze a végeredményből egy kis ízelítő:
Kisodorjuk a tésztát |
A két végét összehorkoljuk |
Sütésig hagyjuk kelni |
Nem túl forró olajban kisütjuk |
Kommentek
(A komment nem tartalmazhat linket)
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:
Gyönyörűek lettek