Kacsa szárnytő konfit

2010 szeptember 30. | Szerző:

A menü főétele
Mint már jeleztem, kimerítettem a konfitálás témakörét, amit még tanulmányozni fogok, az a tárolása a húsbefőttnek, már megvan a koncepció:) Találtam egy lassú főző edényt, most ennek a felkutatásába fogok, tökéletesítve a sütést, nem volt velem a maghőmérő így nagyobb odafigyelést igényelt a sütés. A kacsa szárnytő ötlete Takács Lajostól való, valahol olvastam, hogy ő készített már valamikor. Tehát megvételeztem a hozzávalót, alapos mosást és tokozást követően következett a pácolás. A pác különböző fűszerek keveréke, mivel franciás ízeket szerettem volna a friss kakukkfű használata nem mellőzhető. Valamilyen ismeretlen okból, talán mert náluk mindenhol terem, vagy könnyen hozzáférhető igen gyakran használják, szinte valamennyi húsételükben használják. Tehát vettem egy jó marék durva sót, 5-6 szál kakukkfüvet, frissen őrült borsot, 2 szál rozmaringot, 2 db babérlevelet összemorzsolva, 4 gerezd fokhagymát átnyomva és összekevertem. A megtisztított, leszárogatott húst alaposan bedörzsöltem vele. Hűtőben pácolódott 1 éjszakát. Másnap tiszta konyharuhával megtisztítottam a fűszerektől, felolvasztottam a kacsazsírt mehet a sütőbe 90-100 fokon 4-5 órán keresztül, tűpróba, ha megfelelő az állaga elkészült.
A köret franciás fokhagymás burgonya. Ami a következőképpen készült: héjában megfőztem a krumplit, annyiban tértem el, hogy hasábra vágtam,(így rázogatás közben így nem esett szét) sütőbe tettem kacsa zsírra, dobtam rá fokhagymát néha megforgattam mielőtt elkészült petrezselymet szórtam rá.
Lila káposztát pároltam ananásszal. Kevés cukrot olajon karamellizáltam, erre jött a káposzta, 1 dl ananász leve, majd a gyümölcs. Megpároltam, sós, bors frissen őrölve. Ez lett a végeredmény:)
Címkék:

Kacsa zúza konfitálva

2010 szeptember 29. | Szerző:

A zúza a menü főételének része volt. A kísérlet a méltatlanul mellőzött belsőségek nem szokványos elkészítésére irányult. A kacsa zúzát elsősorban a mérete miatt választottam, mert nagyobb, mint a csirke zúza, és kisebb, mint a liba zúzája, hús mellé kínáltam, mint új ízt.
Az elkészítése roppant egyszerű. A zúzát alaposan meg kell tisztítani, a fölösleges izmokat eltávolítani, szerencsés esetben, jobb üzletekben, már eleve így kínálják. Az alapos mosás elengedhetetlen. Szépen leszárítgatjuk, papírtörlőn, vagy lecsöpögtetjük, utána durva sóval, frissen őrölt borssal megszórjuk, és hűtőben állni hagyjuk kb.1 órát, de ahogy az időnk engedi, tovább is lehet. A kacsazsírt megolvasztjuk, a már nem csöpögő, majdnem száraz zúzát belehelyezzük, 1 db nagy fej hagymát 4-8 darabra vágunk, 3 gerezd tisztított fokhagymát, és ugyanennyi friss kakukkfű ágat a szintén a zsírba tesszük. Közben a sütőt 100 fokra melegítjük, ezalatt a tűzhelyen összemelegítjük a hozzávalókat, mintha elindulna a főzési folyamat, (buborékokat látunk) ekkor levesszük a tűzről, és lefedve a sütőbe tesszük. A sütőben ne szabad főnie. Nekem 1,2 kg zúza 1,5-2 óra alatt készült el, azért nem tudom pontosan, mert már, mint korábban írtam, a folyamatot figyelem és nem az órát. Éles vékony pengéjű kést beleszúrok, ha leesik róla, vagy nem tapad, hozzá készen van. Arra figyeljünk, hogy vegyük ki a zsírból, mert ha megszúrjuk, puffogni kezd. Elképesztően omlós, jóízű ínyencség lesz belőle. Lehet a főételhez egy kis finomság, de lehet főétel is. Kihűtöttem, a zsírt ami a tetején összeállt, leszedtem, a pecsenyelét leöntöttem, kicsit megolvasztottam a zsírt, visszatettem a tálba a zúzákat. Ebben az esetben, salátákhoz feltétnek, borozgatós vacsorákhoz pirítóssal, ruccolával, mennyei. A belsőség felhasználásának új dimenziója lett számomra. Mindenkit csak biztatni tudok, próbálja ki!
Címkék:

Libamáj hagymalekvárral és zeller-körte pürével

2010 szeptember 28. | Szerző:

Kedvenc vendégeim menüje.
Van egy kedves társaság, akikkel valahogy úgy alakult az élet, hogy egy évben 1x találkozom. Nagyon jó fejek, szeretik az életet, hedonista filantrópok. Szeretek nekik főzni, fejlett kritikai érzékkel vannak megáldva jó az ízlésük, mi több szeretnek enni. Ennyi motiváció bőven elég, hogy megmozgassam a fantáziám, és valami izgalmas menüt találjak ki. Ami következőképpen alakult:
előétel: pecsenye libamáj konfit, zeller, körte pürével, hagymalekvár és vegyes aszalt mazsola, ribizli brandyvel flambírozva
leves: marhahúsleves, francia ízlés szerint fűszerezve, 5 órán keresztül, lassú tűzön főzve
főétel: kacsa zúza, kacsa szárnytő konfitálva, francia fokhagymás burgonya,párolt lila káposztával ananásszal
Előzmények:
Nagyon régen foglalkoztat a konfitálás, más néven lassú tűzön, saját zsírban való hús tartósítása. Férfiemberekről lévén szó, akikben van egy jó adag hagyománytisztelet, és jó értelemben vett ragadozók, gondoltam tetszene nekik ez az ötlet. Minden fórumon utána olvastam a technológiának, felidéztem, nagymamám hogyan készített a bödönbe eltett húsokat. Molnár B.Tamás esszéjében találtam a legátfogóbb leírását a témának és ennek mentén dolgoztam ki a haditervet.
A jó alapanyag ugyebár minden étel alapja, irány a Fővám téri Nagycsarnok – nem csalódtam. Dilemmás döntéshelyzetek sorozata: kacsa, liba, csirke zúza…döntés: kacsa, libamell, kacsa mell, pulykamell???? Ekkor bevillant Takács Lajos menüje, aki kacsa szárnytövet konfitált, akkor kacsa szárnytő. Minden frissen, szuper jól nézett ki, és a főzés során kiderült: jól választottam. Minden alapanyag úgy működött, ahogy a nagy könyvben meg van írva.
A mai rész az előételé.
A májat, konyakba áztattam. A kacsazsírt felmelegítettem, a sütőt szintén kb. 90-100fokra. A májat lecsöpögtettem, óvatosan a zsírba tetten, és kb. 8-10 perc alatt a sütőben elkészítettem. Nem ér elhagyni a helyszínt, és nem ér késni a vendégnek, mert minden dugába dől, megtapasztaltam. Szemünket 5 percenként a sütőre vessük, és egy hústűvel álljunk készenlétben a máj állagának ellenőrzésére. Óvatosan megszúrjuk, ha nem véres, elkészült.
Zeller-körte püré
Azonos mennyiségű körtét és zellert veszünk, vaj-olaj keverékén elindítjuk a zeller párolását kb. 15 percig, beleteszünk 1 db közepes krumplit, még 10 perc, végül a körte még 10 perc. Ellenőrizzük, hogy minden puha legyen. Kicsi (az nálam azt jelenti, nem úszkál benne az anyag, de nem ég le sem) vizet, alaplevet, vagy bort öntünk hozzá, miközben főnek a zöldségek. Végül turmixszoljuk, só, kicsi bors, szerecsendió a fűszerezés a párolás elején is sózhatunk módjával.
Tejszínt is adhatunk hozzá, tökéletesíti az állagát.
A mazsolát beáztattam konyakban, amíg magában nem szívta, tálalás előtt felforrósítottam, besűrűsödött a leve, készen volt. Ha nagyon van időnk, a konyakot meg is gyújthatjuk.

A hagyma lekvár
4-5 fej lila hagyma
1ek méz
1ek cukor
2 ek olaj
1ek szója szósz
4-5 ek balzsamecet

A lila hagymát szálasra vágjuk. Megolvasztjuk a cukrot a mézzel, rátesszük a hagymát. Megvárjuk, amíg összeesik kb.5-8 perc, utána hozzáadjuk a többi ízesítőt és szép lassan, néha megkavarva lekvár állagúra főzzük.
Címkék:

Mindent bele tészta 2. verzió

2010 szeptember 24. | Szerző:

Minden az Éva Magazin legfrissebb számával kezdődött, amiben most guszta gombás receptek voltak… Mármint nem egészen ezzel kezdődött – az történt, hogy amikor a kicsi elaludt, nekiálltam intézni a dolgaimat, és annyira elment az idő, hogy már közeledett az ébredés, nekem viszont nem volt kedvem főzni… Hát igen, ilyen is elő szokott fordulni, na…J Igen ám, de egyéb okból kifolyólag a héten már rendeltünk pizzát, azt nem akartam, más rendelős éppen nem jutott eszembe, a kicsinek meg mindenképpen kell legalább napi egyszeri meleg étkezés. És akkor rávetődött a tekintetem a nyitott újság receptjére J Decens kis recept; úgy gondoltam, nagyjából minden hozzávaló megvan a háztartásomban hozzá, de már amikor nekiálltam kiderült, hogy nem olyan vagy nem annyi van, mint ami a recepthez kellene. De akkor már elkapott a hév, és nem volt visszaút. Előre vetítem, hogy a végeredmény a Chocito nevű csoki reklámjára hajazott, azaz „csúnya, de finom” lett az ebéd, de az egészet megettük – gondolom, sokan forgatják a szemüket, hogyan sikerült összehoznom a hozzávalókat egy ételbe, de tényleg a lendület vitt, nem a gasztronómia J
Chokitós tészta 3 fóre
Barilla spagetti tészta 3 főre
Kb. 5 dkg füstölt, szeletelt szalonna az Aldiból
1 doboz sósvizes tonhal konzerv
Rengeteg (mondom rengeteg) petrezselyem zöld
1 üveg gomba a Lidl-ből
1 ek mangalica zsír a fitness jegyében
Kb. 5 dkg reszelt eidami sajt
Kb. 1,5dl főzőtejszín (szintén Aldis)
0,5l kefir (nem emlékszem, hol vettem J)
Só, bors, majoránna
Frissen reszelt Parmezán
Feltettem egy nagy lábas vizet forrni. Közben a wokban felolvasztottam a mangalica zsírt, és rádobtam a felcsíkozott, hűtőben talált maradék szalonnát. A szalonna az a jóféle, hajszálvékonyra szeletelt fajta volt (emlékeztek, régen ilyenre vágták a boltban a téliszalámit. A nővéremmel a sárvári Tescóban még a nyáron „garázdálkodtunk”, és egy kb. 20 éves forma eladóleányzótól kértünk 15dkg külön ilyenre szeletelt téliszalámit – szegényem, nem értette, mi ebben a jó, de megcsinálta – rengeteg szalámink lett. Az idősebb eladók meg elhajtanak, és csak az előre szeleteltből – ami kb. kétszer olyan vastag, mint a régiek voltak – hajlandók adni J). Megpirult a szalonna, rádobtam a lecsöpögtetett gombát, és magas tűzön összepirítottam őket. Só, bors, majoránna, brutális mennyiségű petrezselyemzöld (fagyasztott), rottyant még egyet, majd jött a tejszín és a kefir. Szívem szerint csak tejszínt, és hozzá max. tejfölt tettem volna, de nagyon kevés tejszín maradt a dobozban, a kefirt meg vettük Dórával valamihez, de nem fogyott el, ő nem vitte haza, én nem szeretem, így belezúdult a tejszínnel a raguba. Kb. 5 percig nagy lángon forraltam őket (ahhoz képest egész jól besűrűsödik), majd ráöntöttem a lecsepegtetett tonhalkonzervet az eidami sajttal együtt. Rottyant kettőt, takarékra vettem, és megvártam, míg a pontosan 8 percig főzött tészta „al dente” elkészül (pár másodperc volt a különbség) – leszűrtem, belezúdítottam a tésztát a raguba, finoman, hogy minél kevésbé törjön a tonhal összeforgattam (nem sok sikerrel), és lezártam a gázt. A kicsinek külön szedtem hűlni egy kis adagot, a mienket elfeleztem, és parmezán sajttal bőszen megszórtam. Nagyon finom lett, nagyon kiadós, de legközelebb vagy csak gombás, vagy csak tonhalas ragut csinálok, mert a kettő együtt jó ízű, de nem valami szofisztikált eledel – viszont a hűtőm egyre áttekinthetőbb… J

Ui. nem tudom, láttatok e spagetti tészta adagolót (pl. a Lidl-ben ki lehet fogni a kacatéria soron kb. 300Ft-ért)– négy lyuk van rajta, 1-2-3 vagy 4 személynek lehet adagolni vele a még száraz tésztát. Lehet, hogy első blikkre kevésnek tűnik amit adagol, de nem, pont elég, higgyetek nekem J

Címkék:

Elronthatatlan sajtos croissant

2010 szeptember 22. | Szerző:

Szóval ugyebár (és minden olyan szó, amivel a magyar nyelv törvényei szerint nem lehet mondatot kezdeni :)) nagyon szeretem a hűtött, félkész leveles tésztát, azt, amit a Lidl-ben lehet kapni – jól lehet vele dolgozni, és nagyon finom. Igaz, hogy szerintem a fagyasztást annyira nem bírja, de elég hosszú a szavatossági ideje, és még lejárat után pár napig is tökéletesen használható. Sósat és édeset (pl. a már postolt kakaóscsiga, illetve van annak egy cukros-fahéjas, illetve diós-lekváros klónja is) is szoktam belőle csinálni, most az egyik sós receptemet osztom meg veletek elsősorban Gabi kedvéért, ami lusta vasárnap reggelek tökéletes főszereplője lehet (meg borongós hétköznap estéké egy jó könyvvel meg egy kis roséval mondjuk…. a Frittmann testvérek vagy Dúzsi Tamás Borászatából.. :).

Hozzávalók:

1 csomag leveles tészta (na, ennyi biztos nem lesz belőle elég, de tegyük fel… :))

20 dkg félkemény sajt (eidami, trappista, gouda stb.)

1 tojás

A tésztát kiterítem, pizzavágóval /késsel hosszában (azaz a hosszabb oldalával párhuzamosan) félbevágom, és helyes kis háromszögeket gyártok mindkét sorban. A háromszögek hosszanti végébe teszek egy, kb. újjnyi vastag, 3cm hosszú sajtdarabot, feltekerem, és csinosan lehajlítom a végeit. Egy tésztából lesz kb. 16db. Sütőpapírral bélelt tepsire teszem a croissanokat (mondtam már, hogy én azokat az előre felvágott sütőpapírokat szeretem, ami pont akkora, mint a sűtőhöz adott tepsi? A DM-ben meg a Müllerben lehet kapni az biztos.), megkenem a tetejüket felvert tojással, szórok még a tetejükre reszelt sajtot, és 175fokon légkeverve kb. 20 perc alatt készre sütöm őket. Akkor jó, amikor a sajt aranybarna lesz a tetején. Langyosan tálalom. Váratlan vendégekhez is tökéletes. Nagyon gyorsan fogy… 🙂

Címkék:

Krémsajt aszalt szilvával és chilivel

2010 szeptember 20. | Szerző:

Krémsajtot készítettem, az alap technológia ugyanaz az ízesítés változó. Az alapanyag nagyon befolyásolja a minőséget, ha sikerül házi tejfölhöz jutnunk, és valamilyen csoda folytán nem fogy el azonnal érdemes ezzel dolgoznunk. Nem szeretném ismételni magam, az egerek, sajt, a sajt és énem viszonyáról:) A sajtokért rajongok, az egerekért nem, ezért most inkább a sajtokat tanulmányoztam:). Az ősz nekem a szilváról szól, egyszerűen rákattantam, minden formájában, a chilit is mindenben, amiben csak lehet. Újra értelmezi az ételek ízét, ha nem visszük túlzásba. Így jutott eszembe a sajt és szilva párosítása, ha már itt tartunk, próbáljuk ki a chilit is.
Íme a recept
2 nagy doboz tejföl
5-10 szem aszalt szilva
só, bors
A chilis
2 nagydoboz tejföl
½ db chili paprika
só, bors
A tejfölt egy tiszta erre célra elkülönített konyharuhába vagy pelenkába tesszük, felakasztjuk, csöpögtetjük. A sózás lehet ebben a fázisban is. Nálam ez úgy alakult ki, hogy a második napon szoktam sózni, és a harmadik napon ízesíteni. Minden nap tiszta száraz konyharuhába teszem át a sajtot, és a hűtőben csöpögtetem. A negyedik napon szoktam préselni, ha úgy van kedvem. A száraz konyharuhába csomagolt sajtot egy tányérra teszem, erre ráteszek egy kisméretű vágódeszkát, erre 2 közepes doboz konzervet. Még 1 nap és készen van. Bármelyik fázisban fogyasztható, én ezt a 4 napos variációt kedvelem, krémes az állaga, de lehet vágni, és mégis kenhető.
Nagyon finom reggelire, de előételként is megállja a helyét. A képen füstölt lazaccal, teljes kiőrlésű kenyérből falatkákat készítettem, az ebéd és a reggeli között kiadós falatozás kerekedett belőle. A szilvás is nagyon különleges ízű, édes, sós, fűszeres, nincs mit szépíteni függővé tehet:)

Címkék:

Csiga, biga, kakaóscsiga

2010 szeptember 18. | Szerző:

Itt voltak hétvégére anyósomék, mert házat szeretnének venni. Úgy volt, hogy anyósom megörvendeztet minket jóféle kelt fánkkal, de annyira elvették a fiúk a kedvét – nemcsak ettől…-, hogy alig tudtam az Allee H&M nevű szaküzletének gyerekosztályán terápiás

vásárlással egy kis lelket önteni belé J. Miután hazajöttünk viszont sütizhetnékem lett nekem is, így elővettem a jó kis kakaóscsiga receptet, ami a világ legegyszerűbb sütije, ha van otthon Lidl-es levelestészta és Neskakaó a spájzban (nekem volt), és nekiestem.

Hozzávalók kb. 16 db minicsigához (ha keskenyebbre vágod, max. 20 db lesz egy levélből)

1 cs. levelestészta
Neskakaó
Fél tojás felverve porcukorral

Kiveszem a hűtőből a tésztát, kitekerem, megszórom a kakaóval, visszatekerem. No para, ha nem sikerül elsőre rendesen feltekerni a tésztát, majd megjön a rutin. Hagyom egy kicsit pihenni a tekercset, hogy szikkadjon a tészta a kakaóval, és amikor felvágom, ne hulljon ki a kakaó. Kb. 5 perc után kb. ujjnyi vastagságúra vágom a tésztát és a kés lapjával teszem rá a sütőpapíros tepsire (ezt is azért, hogy minél több kakaó maradjon a csigában). Megkenem a tetejüket a tojásos cukorral, és előmelegített, légkeveréses 175C fokos sütőben kb. 18 perc alatt készre sütöm a kicsikéket. A második adag kb. 15 perc alatt lesz kész, mert egy tuti nem elég még a mi alapjáraton három tagú háztartásunkban sem, nemhogy még vendégekkel együtt. Tojás helyett lehet cukros vizet is használni, de a fiúk megfigyelése szerint akkor nem lesz sokáig puha, azaz hamarabb megkeményedik. Csak tudnám, mikor tudták ezt így megfigyelni, amikor általában a sütés végétől számított fél órán belül elfogy az összes?!
Ui. Amikor Kornél kb. 4 hetes volt, és jöttek a fiúk gyereknézőbe, ez a ripsz-ropsz kis süti osztatlan csodálatot váltott ki belőlük – ÉN a szuperanya, ÉN a szupernő… Hihi 🙂 Ja igen, ha ez a süti gyerekzsúrra készül, és tejallergiások is vannak a kicsik között, Neskakaó helyett sima kakaós porcukor a töltelék.
Ui. 2. Mónika nevű olvasónk javaslatára a nyers tésztát megkentem vajjal (kicsit kézzel meg kellett olvasztanom, a legjobb, ha kicsit kint marad a pulton mielőtt felkenjük), rá a neskakaót, a többit ld. fenn – nagyon finom és puha csigákat kaptam, azt hittem, a fogyasztási sebesség nem növelhető, de megtörtént 🙂 Köszi az ötletért!
Címkék:

Fahéjas körtelekvár

2010 szeptember 18. | Szerző:

Múltkor a játszótéren Ida néni leugrott hozzánk egy zacskó szuper bió (értsd: nem permetezett, kisé kukacos) körtével. Kornél szereti a körtét, de azért ez túl nagy falat lett volna neki egyedül, így úgy döntöttem, lekvár lesz belőle, úgyis maradt pár gyümölcsös csatosüvegem. Mi nem vagyunk egy kis darab, diétázós család, de én az igazat megvallva a lekvár (meg a friss eper) ízét jobban szeretem szőlőcukorral, mint cukorral, ezért a lekvárfőzéshez általában nem cukrot használok.

Hozzávalók

Kb 1,5kg leves körte

0,5kg szőlőcukor

3:1 dzsemfix

2kk fahéj

2 db szegfűszeg

A körtét tévénézés közben megpucoltam, kivágtam a magját, felkockáztam. Vettem egy mély fazekat, feltettem a tűzre, és beledobáltam a körtét. Elég hamar levet engedett, ekkor belekavartam a szőlőcukrot és a dzsemfixet. Kavargattam sűrűn, majd eszembe jutott, hogy milyen finom lenne a lekvárba egy kis fahéj, meg szegfűszeg, ezért belezuttyantottam őket is a lekvárba. Aztán nekiestem a botmixerrel – kissé darabosra mixeltem a szegfűszeg nélkül. Kevertem, amíg nekem tetsző sűrűségű nem lett – azaz eltértem a dzsemfix leírásától, de általában én tovább főzőm (min. 30 percig). Fogtam a mosogatógépből kivett még meleg üvegeket, belekanalaztam a lekvárokat, raktam a tetejükre celofánt, és rázártam a tetejét. Fejjel lefelé állítva törülközővel és konyharuhával kibélelt dobozba tettem őket két napra (anyáék rutinosan hűtőtáskában dunsztolnak). Kimaradt egy kis adag, levittem a játszóra, és másodpercek alatt elfogyott. Magában… 
 
 
 
 

Címkék:

Viczket, vaczkot…. vaníliás öszibaraczklekvárt főztünk be

2010 szeptember 18. | Szerző:

Kb. három hete Anyósoméknél voltunk egy hetet Nyíregyen, és kiderült, hogy rengeteg-rengeteg őszibarack lett, nem valami szépek, viszont nagyon finomak. Nagy lekvár-rajongók vagyunk a gyerekkel, de a nyaralás okán lemaradtam a sárgabarackbefőzésről – meg azért, mert a Dóráéktól kapott sárgabarackot egyszerűen megettük, és csak pár szem maradt, amit meg inkább félbevágva lefagyasztottam. Szóval nem akartam kimaradni végleg idén a lekvárfőzésből, így nekiestünk Dórával a projektnek. A barack – mivel vasárnap jöttünk haza és péntek este estünk neki – kicsit megszötykösödött, de így még jobb lett.

Hozzávalók

Kb 1,5kg őszibarack

1 doboz Dr Oetker Diabetikus befőzőcukor

3:1 dzsemfix

1 vaníliarúd

A barackokat filmnézés közben megpucoltuk – mi ugyebár ilyen munkát tévézés közben szoktunk végezni – az oka egyszerű: a gyerek este kilenckor kidől, és ha még filmet is akarunk nézni meg főzni is, a kettőt csak párhuzamosan tudjuk megoldani, hogy a pontban reggel 7 órai ébredésig valamennyit aludjunk mi is… :)- , aztán kimagoztuk, felkockáztuk. Egy mély fazekat feltettem a tűzre, és beledobáltam a barackokat. Elég hamar levet engedett, ekkor belekavartam a befőzőcukrot és a dzsemfixet. Kavargattam sűrűn. Előtte két héttel kaptunk Szepytől szuper vaníliarudat, ezért hirtelen ötlettől vezérelve félbevágtam egyet, belekapartam a lekvárba a fekete magocskákat, és utána dobtam a rudat is. Főztem vagy 10 percig együtt őket. Aztán nekiestem a botmixerrel – őőőő nem akartam belemixelni a vaníliarudat is, de valahogy elkapott a hév, és belekerült… Amikor észbe kaptam, a nagyja már darabos lett a barackkal együtt, de kb. az egyharmadát kiszedtem (nem lett volna semmi, ha benne marad az összes, mint kiderült). Kissé rusztikusra mixeltem.Tovább kevertem, amíg nekem tetsző sűrűségű nem lett – azaz megint eltértem a dzsemfix leírásától, és mivel az őszi tényleg leveses volt, kb. 45 percet főztem a lekvárt – addig, amíg elforrta a habját, és jelentősen elfőtt a leve. A mosogatógépből kivett, még meleg üvegekbe kanalaztam a lekvárt, raktam a tetejükre celofánt, és rázártam a tetejét. Fejjel lefelé állítva törülközővel és konyharuhával kibélelt dobozba tettem őket két napra. Megint kimaradt egy kis adag, de a játszóig már nem jutottam el, mert Kornél megette az egészet. ÉS persze megint magában…
Címkék:

Sertés szűz kerestetik

2010 szeptember 14. | Szerző:


Találtam egy remek egyszerű receptet, akkor szeretek főzni igazán, ha egy órán belül enni is tudunk.
Az étel megszületett. Természetesen nem egy receptet főztem le szó szerint, hanem különböző receptek motívumait ötvöztem.
Az alapötletet egy szűzpecsenye adta burgonyaropogóssal a Stand Bistro, étlapjáról.
Az első kihívást a szűz beszerzése okozta:): az ember naiv lánya azt gondolja, hogy csak ÚÚÚÚÚÚGY bemegy a bármilyen boltba, ahol húst árulnak, megveszi azt a nagyon fontos 60 dekát, amire elengedhetetlenül szüksége van, hiszen MOST alkotni akar, valami nagyot, de NEM. . …egy bika megoldja…. Vagy így, vagy úgy, de a szűz az asztalon lesz.……megoldottam. A Garay piacon, igaz nem nagy tételben, igaz nem minden hentesnél, de egynél ott volt; mindig az EGY a lényeg, EGY legyen ott és akkor, amikor annak ideje van:)….frissen, gusztusosan, ahogy azt láttam, amikor a receptet olvastam, az egyik darab pontosan 60 dekás nagyságban , ahogy az elő van írva, tudtam, megvan.

A húst 2 ujjnyi vastag szeletekre vágtam, és tenyérrel kilapítottam; ha kicsit cizelláltabban akarjuk a műveletet végezni, széles pengéjű kés lapjával is megtehetjük (a lapítást). A hús állaga, natúr íze is remek, emlékeztet a marha bélszín állagára. Só, bors, kicsi olaj, hűtőbe kerül sütésig.
A köret kelkáposzta volt az eredeti receptben blansirozva, na ezt egy kicsit átszabtam…..
Chilinél olvastam, aki Lila fügénél látta, engem pedig kíváncsivá tett.
Nem csalódtam. Fejes káposzta a sütőben 220 fokon cikkekre vágva, olajjal, sóval, borssal, kicsit vízzel sütés közben megspriccelve. Igen.
Tökéletes. Az az íz, amit a káposztás cvekedliben szeretünk, gyorsabban, töredék kalória tartalommal, ezt továbbgondolva bármilyen rétes alapra ráhelyezve, nem is folytatom………., ez most a szűz napja.
Anyuka kelbimbóval lepett meg, gondoltam, ha már káposzta nap van miért ne? A kelbimbót blansiroztam (vízben só, őrölt kömény, szódabikarbóna) majd olvasztott vajon átforgattam, közben megszórtam barna cukorral, sóval „és már indulok is” (by Rapülők).
A burgonyaropogóstól kicsit fáztam, leginkább a reszelés részétől, de drága barátném háztartási gép gyűjteményének része egy kiváló aprító gép, a végeredmény gyors és tökéletes. Már csak 2 db tojás, 15 deka liszt, 3 cikk fokhagyma, só, bors egészítette ki a 30- 40 deka burgonyát. Teflon serpenyőben kevés olajon sütöttem, Anyukánk, nagymamánk, petrezselymet aprít bele, bő olajban süti, ahogy tetszik.
Az étel szempontjából az egyszerűbb fűszerezést választottam.
Nem volt más hátra, mint tálalni, erre két megoldást is kigondoltunk…. elégedettem voltam a látvánnyal:)
A próbát a fiúk jelentették.
Remélem nem azért dicsértek, mert biztatni akartak, vagy abban reménykedtek további „alkotásaink”, első kritikusai lehetnek? Ám a cinkos mosoly minden kételyt eloszlatott. Valódi biztatásnak látszott.
Ez így rendben is van, ezért a mosolyért dolgoztunk:)

Ime a recept 4 fő részére

60 deka sertés szűz, só, bors

burgonya ropogóshoz:

30 dkg burgonya
2 db tojás
15 dkg liszt
2-3 cikk buci fokhagyma
0,50 -0,70 dkg fejes káposzta, cikkekre vágva
só, bors, olaj

Címkék:

Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!